Archive for the ‘awards’ Category


Mark of Excellence 2021 winners

This Saturday, we announced the winners of the 2021 regional Mark of Excellence contest for college journalists. There were great entries, which reflects well on the work these journalists were doing during a trying year for journalists.

The first-place winners will go on to the national MOE competition, and let’s wish them luck.

Here are the winners and the finalists.

Category PlaceRegion NumberEntrantsMedia OutletSchoolEntry Title
Best All-Around Student Newspaper (Small) 1-9,999+ StudentsWinner10StaffThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityThe Gonzaga Bulletin
Breaking News Reporting (Large) 10,000+ StudentsWinner10Angela Palermo, Cody RobertsThe ArgonautUniversity of IdahoAnti-mask protests in Moscow, Idaho
Breaking News Reporting (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Ash Shah, Andy Yamashita, Jake Goldstein-StreetThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleUniversity investigation found basketball player Nahziah Carter sexually assaulted two students
General Column WritingWinner10Alexander PrevostThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityAlexander Prevost’s Opinion Pieces
General Column WritingFinalist10Haley DaarstadThe BarometerOregon State UniversityThe U.S. avoided war with Iran; Reduce waste; Remote education is saving lives
General Column WritingFinalist10Mia Werner, Laura Heffernan, Jennifer NgThe BeaconUniversity of PortlandColumns from the margins
Sports Writing (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Connor GilbertThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityBaseball: Entering the spring, Gonzaga is deep on and off paper
Sports Writing (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Kyle GarciaThe BeaconUniversity of PortlandChase Adams steps up as glue of the family as grandmother battles coronavirus
Sports Writing (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10William SeekampThe BeaconUniversity of Portland‘I’m not going to sit back and do nothing’
Breaking News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Gabi DiPauloThe BeaconUniversity of PortlandAdministrator goes public with concerns about racism and sexism within UP administration
Breaking News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Carlos FuentesThe BeaconUniversity of PortlandOver 200 Bon App workers lose their jobs at UP
Breaking News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Connor GilbertThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityGonzaga in Florence suspends academics and sends students home
General News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Mila Yoch, Devan IyomasaThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityGU Black Student Union Zoom meeting bombed with verbal attacks
General News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Carlos FuentesThe BeaconUniversity of PortlandCOVID-19 testing available at UP, information not so much
General News Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Mila YochThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityInstagram account @zagsunmasked exposes GU students without masks
In-Depth Reporting (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Loren NegronThe Daily EvergreenWashington State UniversityActivists stand against Forest Service
In-Depth Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Brie HaroThe BeaconUniversity of PortlandPilots on the front lines seeking change
In-Depth Reporting (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Melina BenjaminThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityGU students with COVID-19 share their realities with the virus
Editorial WritingWinner10Parker Seeberger, Kellie Tran, Anders SvenningsenThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityThe Gonzaga Bulletin – Editorial Writing
Editorial WritingFinalist10Editorial StaffMontana KaiminUniversity of Montana School of JournalismMissoulian’s endorsement fiasco; We can do better; A look at our source demographics
Editorial WritingFinalist10Editorial BoardThe ArgonautUniversity of IdahoThree editorials by The Argonaut Editorial Board
Editorial CartooningWinner10Derek SnyderThe BarometerOregon State UniversityStudent Proved
Editorial CartooningFinalist10Elijah PascoThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattlePolitical chess; All Ears; The UW administration has a seat on Santa’s lap
Editorial CartooningFinalist10Tiffany TablangThe ObserverCentral Washington UniversityThe Observer editorial cartoons
Sports Writing (Large) 10,000+ StudentsWinner10Anthony EdwardsThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleWelcome to the Lake show: After 21 years, Jimmy Lake is finally a head coach
Sports Writing (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Andres De Los SantosThe BarometerOregon State UniversityOregon State wrestlers Rateb, Olmos, Turner, continue to fight for Black Lives Matter in D.C.
Sports Writing (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Rey GreenThe ObserverCentral Washington UniversityStudent athlete forms social justice group
Best All-Around Student Newspaper (Large) 10,000+ StudentsWinner10StaffThe ObserverCentral Washington UniversityThe Observer
Best All-Around Student Newspaper (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Brianna Finnegan, StaffThe ArgonautUniversity of IdahoThe University of Idaho Argonaut
Best All-Around Student Newspaper (Large) 10,000+ StudentsFinalist10StaffThe BarometerOregon State UniversityThe Daily Barometer
In-Depth Reporting (Large) 10,000+ StudentsWinner10Dante Filpula AnkneyMontana KaiminUniversity of Montana School of JournalismSquashing the spike: The history behind the University’s infamous tradition
In-Depth Reporting (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Nate SanfordThe Western FrontWestern Washington UniversityBehind the systems: WWU Newman Center forces LGBTQ+ employee to resign
In-Depth Reporting (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Adriana GutierrezThe BarometerOregon State UniversityStudents take action, push administration to overturn termination of two engineering instructors
Feature Writing (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Mia WernerThe BeaconUniversity of PortlandChasing ice with the U.S. Coast Guard
Feature Writing (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Molly LowneyThe BeaconUniversity of PortlandGoing viral: UP students find fame and friendship on TikTok
Feature Writing (Small) 1-9,999 StudentsFinalist10Hannah NeffThe SentinelNorth Idaho CollegeWho Done It? Mysterious Posters Appear in Boswell
Feature Writing (Large) 10,000+ StudentsWinner10Claire ShinnerMontana KaiminUniversity of Montana School of JournalismOut There: How Evelyn Wall became an anchor for inclusivity in the outdoors
Feature Writing (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Alex MillerMontana KaiminUniversity of Montana School of JournalismRisque Business: The naked truth of cam girls and boys working in the digital red light district
Feature Writing (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Hannah KriegThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleThe University of Whiteness
General News Reporting (Large) 10,000+ StudentsWinner10Angela TamThe BarometerOregon State UniversityLocalBoyz writes down different name for customer despite clear disapproval
General News Reporting (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Hannah KriegThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleUW professor Cliff Mass compares violent protesters to Nazis and he’s not sorry
General News Reporting (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Maya TizonThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattlePresident Cauce officially responds to BSU’s seven demands for campus equity
Radio In-Depth ReportingWinner10Lena Beck, Aj Williams, Austin Amestoy, Clint ConnorsKBGAUniversity of MontanaCarrying On-Arts and Leisure in a Pandemic
Best All-Around Radio NewscastWinner10Austin AmestoyKBGAUniversity of MontanaKBGA News at 5
Radio Sports ReportingWinner10Dante Filpula AnkneyKBGAUniversity of MontanaCovid Ski Season
Radio Sports ReportingFinalist10Erica StaatKBGAUniversity of MontanaHunter Safety Online
Radio FeatureWinner10Victor YvellezPRX ExchangeUniversity of MontanaProject Little Shell: Three Generations of Enrollment
Radio FeatureFinalist10Kylie MohrPRX ExchangeUniversity of MontanaProject Little Shell: A Tribe Dispersed
Radio FeatureFinalist10Clint ConnorsKBGAUniversity of MontanaOutdoor Opera
Radio News ReportingWinner10Mary AuldPRX ExchangeUniversity of MontanaProject Little Shell: Questioning Blood Quantum
Radio News ReportingFinalist10Austin AmestoyKBGAUniversity of MontanaMontana Real Estate
Radio News ReportingFinalist10Angela PalermoKUOI FMUniversity of IdahoSkyrocketing COVID-19 cases
Television General News ReportingWinner10Jaurdyn JohnsonKPAXUniversity of MontanaFirefighter Climb
Data VisualizationWinner10Austin De DiosThe BeaconUniversity of PortlandInteractive Data Journalism by Austin De Dios
General News Photography (Small) 1-9,999 StudentsWinner10Sophie CrosbyThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityDance Program Partnership
Breaking News PhotographyWinner10Chiana McInellyThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityProtests in Spokane
Breaking News PhotographyFinalist10Nicholas Tucker, Mitchell RolandThe ObserverCentral Washington UniversityProtesters continue to rally in Ellensburg, despite fears of violence
Feature PhotographyWinner10Scott SchmidtThe BarometerOregon State UniversityComet Neowise
Feature PhotographyFinalist10Ryan ReynoldsThe BeaconUniversity of PortlandStop reading this and go outside (1st slideshow)
Feature PhotographyFinalist10Duncan MullenThe PlanetWestern Washington UniversityRainier’s Rare Wolverines
Photo IllustrationWinner10Ben LathwellThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityFlu Shot Clinic
Photo IllustrationFinalist10Brennan CrowderThe BeaconUniversity of PortlandComputers get Zoom fatigue too
Photo IllustrationFinalist10Sophie CrosbyThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityArt Department COVID-19 restrictions
General News Photography (Large) 10,000+ StudentsWinner10Zack JimenezThe PlanetWestern Washington UniversityClimate Protester
General News Photography (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Sophie CrosbyThe Gonzaga BulletinGonzaga UniversityDance Program Partnership
General News Photography (Large) 10,000+ StudentsFinalist10Sara DigginsMontana KaiminUniversity of MontanaElection Point
Sports PhotographyWinner10Sara DigginsMontana KaiminUniversity of MontanaRebound Battle
Sports PhotographyFinalist10Oliver McKennaThe Daily EvergreenWashington State UniversityCougs vs. Oregon
Sports PhotographyFinalist10Sara DigginsMontana KaiminUniversity of MontanaDriving to the hoop
Online/Digital News VideographyWinner10Quinn CorcoranMontana KaiminUniversity of MontanaWhere are the students? An Enrollment investigation
Best Independent Online Student PublicationWinner10StaffNative News Honors ProjectUniversity of Montana School of JournalismTrying to Teach, Trying to Learn: Science in Indian Country
Online/Digital Feature VideographyWinner10Jiakai LouNative News Honors ProjectUniversity of MontanaMeat for the Mind
Online/Digital Feature VideographyFinalist10Samantha BaxleyKlipsun MagazineWestern Washington UniversityYoung and Green
Best Affiliated Web SiteWinner10Maddy Wilson, Joanna Santana, Zahn Schultz, Taylor JohnsonPULSE magazineCentral Washington UniversityPULSE magazine
Best Affiliated Web SiteFinalist10StaffThe ObserverCentral Washington UniversityThe Observer
Online News ReportingWinner10Jax KielKlipsun MagazineWestern Washington UniversityBy Any Other Name
Online News ReportingFinalist10Hannah KriegThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleThis is what quarantine sounds like with 150 positive cases on Greek row
Online Opinion & CommentaryWinner10Opinion TeamThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleA history of BSU’s demands: Repeating our university’s oppressive past
Online Opinion & CommentaryFinalist10Hannah KriegThe Daily of the University of WashingtonUniversity of Washington – SeattleThirst Trap
Online Feature ReportingWinner10Sydney AkridgeNative NewsUniversity of Montana School of JournalismDeep-Rooted Knowledge: Generations of traditional medicine
Online Feature ReportingFinalist10John Elias OlsonKlipsun MagazineWestern Washington UniversityOK, Zoomer.
Online Feature ReportingFinalist10Alex MorenoKlipsun MagazineWestern Washington UniversityLife in the Viewfinder
Online In-Depth ReportingWinner10Advanced Audio StudentsPRX ExchangeUniversity of MontanaProject Little Shell
Online In-Depth ReportingFinalist10Alex MillerNative News Honors ProjectUniversity of Montana School of JournalismA Thousand Miles from Crow Country
Online In-Depth ReportingFinalist10Maya AndersonKlipsun MagazineWestern Washington UniversityDoes Everyone Count?
Best Student MagazineWinner10Maddy Wilson, Sara Roach, Kassandra Eller, Spencer CliftonPULSE magazineCentral Washington UniversityPULSE magazine
Best Student MagazineFinalist10StaffBlotUniversity of IdahoBlot magazine May 2020
Best Student MagazineFinalist10StaffThe PlanetWestern Washington UniversityThe Planet Magazine: “The Movement” Issue, Winter 2020
Non-Fiction Magazine ArticleWinner10Maya AndersonKlipsun MagazineWestern Washington UniversityCan You See Me?
Non-Fiction Magazine ArticleFinalist10Riley HaunBlot magazineUniversity of IdahoHistory Repeated
Non-Fiction Magazine ArticleFinalist10Grace McCarthy, Faith OwensThe PlanetWestern Washington UniversityMr. Earth Day
COVID-19: Video CoverageWinner10Quinn CorcoranNative News Honors ProjectUniversity of MontanaLost
COVID-19: Video CoverageFinalist10Tessa HooverThe BarometerOregon State UniversityRamadan during the COVID-19 pandemic
COVID-19: Newspaper, Magazine and Online CoverageWinner10StaffNative News Honors ProjectUniversity of Montana School of JournalismSpecial Report: Quarantine and Coronavirus in Montana’s Indian Country
COVID-19: Newspaper, Magazine and Online CoverageFinalist10Emma SavageThe PlanetWestern Washington UniversityAgricultural Workers Face COVID-19
COVID-19: Newspaper, Magazine and Online CoverageFinalist10Riley HaunBlot magazineUniversity of IdahoHistory Repeated
Best Use of MultimediaWinner10Lauren DeckerKlipsun MagazineWestern Washington UniversityNot Just Your Vampire Weekend
Best Use of MultimediaFinalist10Maddy Wilson, Zahn Schultz, Krista Kok, Helen NguyenPULSE magazineCentral Washington UniversityFrom Football Player to Father: One Student’s Journey to Success
PodcastWinner10Molly Lowney, Jennifer NgThe BeaconUniversity of PortlandWhat on Earth: Food for Thought (Episode 5)
PodcastFinalist10Kase AllouziKBVR-FMOregon State UniversityThrough the Multi Lens

Pacific Northwest Excellence in Journalism 2020 winners

Congratulations to those who won awards in this year’s contest, as well as those who entered.

WRITING, PHOTO & DESIGN

LARGE NEWSROOMS

ARTS, ENTERTAINMENT AND LIFESTYLES

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Art Space”

Amy Wang — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Billy Rancher”

Doug Perry — The Oregonian/OregonLive

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“South Lake Union crane collapse kills 4”

Staff — The Seattle Times

Runner Up

“Spokane climber Jess Roskelley missing and presumed killed by avalanche in Canadian Rockies; David Lama, Hansjorg Auer also presumed dead”

Eli Francovich — The Spokesman-Review

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Amazon Squeezes Merchants”

Spencer Soper, Ben Brody — Bloomberg News

COLUMN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

Column 1, Column 2, Column 3

Shawn Vestal — The Spokesman-Review

Runner Up

Column 1, Column 2, Column 3

Naomi Ishisaka — The Seattle Times

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“No Mercy”

Noelle Crombie, Kale Williams, Beth Nakamura, Dave Killen— The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Homelessness”

Molly Harbarger — The Oregonian/OregonLive

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Fleeing Justice”

Shane Dixon Kavanaugh — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Prison Doctor and Deaths”

Jim Brunner — The Seattle Times

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Leaving her mark: Native high schooler uses state track meet to raise awareness for missing and murdered women”

Megan Rowe — The Spokesman-Review

Runner Up

“Immigration policy”

Naomi Ishisaka — The Seattle Times

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“UW finds star athlete’s sexual assault allegation credible, but athletic executive quietly moved on”

Asia Fields — The Seattle Times

Runner Up

“Reading Instruction in Washington State”

Katherine Long — The Seattle Times

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“A Western Alaska village, long threatened by erosion and flooding, begins to relocate”

Marc Lester — Anchorage Daily News

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“A Tiger With a Toothache”

Alan Berner — Seattle Times

Runner Up

“On Parade”

Kathy Plonka — Spokesman Review 

FEATURE, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“No Return: the Final Voyage of the Destination”

Hal Bernton — Seattle Times

Runner Up

“Multiple Women Recall Sexual Misconduct and Perceived Retaliation by Gordon Sondland“

Julia Silverman, Fiona McCann, Portland Monthly staff — ProPublica staff

FEATURE, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“30 years after the Paddle to Seattle, Tribal Canoe Journeys represent healing and revival”

Crystal Paul — Seattle Times

Runner Up

“Seattle’s last buffalo soldier, 98, doesn’t want black regiments’ history to ‘fade out’”

Crystal Paul — Seattle Times

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Boeing 737 Max”

Lindsey Wasson — Reuters

Runner Up

“Bridge Bandit”

Greg Gilbert — Seattle Times

GRAPHICS & ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“The Moon Landing: 50 Years Later

Mark Nowlin, Jennifer Luxton — Seattle Times

Runner Up

“Gabriel Campanario illustration portfolio”

Gabriel Campanario — Seattle Times

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Homeless with HIV”

Molly Harbarger — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“It’s Alive”

Sandi Doughton — Seattle Times

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Cancer Cloud”

Brad Schmidt — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“Project Homeless”

Vianna Davila, Sydney Brownstone, Scott Greenstone, Jonathan Martin — Seattle Times

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Lawless”

Kyle Hopkins — Anchorage Daily News

Runner Up

“No Mercy”

Noelle Crombie, Kale Williams, Beth Nakamura, Dave Killen — The Oregonian/Oregon Live

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Beyond the Border”

Corinne Chin, Erika Schultz, Nina Shapiro, Tyrone Beason — Seattle Times

Runner Up

“Her Story: Our Story”

Seattle Times staff — Seattle Times

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Life After a Hate Crime: the Recovery of DaShawn Horne”

Megan Farmer — KUOW

Runner Up

“The Highline Bears”

Alan Berner — Seattle Times

PHOTO PORTFOLIO

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Beyond the Border”

Erika Schultz — Seattle Times

Runner Up

Megan Farmer — KUOW

POLITICS & GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money” 

Rob Davis — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

“Fight for Legislative Records”

Rachel La Corte — Associated Press

PORTRAIT PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Armed and Ready”

Dan Pelle — The Spokesman-Review

Runner Up

“Curator of Birds”

Alan Berner — Seattle Times

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Hostile Waters: Orcas in Perile”

Frank Mina — Seattle Times

Runner Up

“The Shot”

Ralph Water — The Spokesman-Review

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

“How Cost Cutting Brought Boeing to the Brink and Cost 346 Lives”

Peter Robinson, Julie Johnson — Bloomberg/Bloomberg Businessweek

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Gobbled Up”

Tyler Tjomsland — The Spokesman-Review

Runner Up

“Bouncing Back”

Dan Pelle — The Spokesman Review

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

Column 1, Column 2, Column 3

John Canzano — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

Column 1, Column 2, Column 3

John Blanchette — The Spokesman-Review

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Faatui Tuitele Left Home But It Never Left Him”

Mike Vorel

Runner Up

“The Shot”

John Blanchette — The Spokesman-Review 

SPORT FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Eyes of a Swimmer”

Greg Gilbert — The Seattle Times

Runner Up

“Joshua Bessex -sports feature”

Joshua Bessex — The News Tribune

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Adidas”

Brad Schmidt, Jeff Manning — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“The Rise and Fall of a King (The Complicated Legacy of Felix Hernandez”

Corey Brock — The Athletic

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Crane Collapse”

Lindsey Wasson — Reuters

Runner Up

“Standing in Honor”

Kathy Plonka — The Spokesman-Review

TECHNOLOGY REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Convoy, the ‘Uber’ for Trucking Tries to Navigate Some Uber-Scale Problems”

Dina Bass — Bloomberg News

Runner Up

“Amazon Squeezes Merchants”

Spencer Soper, Ben Brody — Bloomberg News

MEDIUM NEWSROOMS

GENERAL EXCELLENCE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

The Daily Herald of Everett

Runner Up

The Columbian

ARTS, ENTERTAINMENT & LIFESTYLES REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Life for Dead Poets: Bend Painter Addresses Suicide in New Exhbit”

David Jasper — The Bulletin

Runner Up

“Revolution is a Marathon”

Shannon Gormely — Willamette Week

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“1 dead, 2 wounded in shooting: Trauma specialists’ training put to test; Shooting timeline”

Jessica Prokop, Calley Hair, Kaitlin Gillespie, Jack Heffernan — The Columbian 

Runner Up

“WA Rep. Matt Shea engaged in ‘domestic terrorism,’ helped plan Matheus standoff, investigation finds”

Melissa Santos — Crosscut

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Coffee roasters ‘piece of history’ in Yacolt”

Will Campbell — The Columbian

Runner Up

“Vigor Selects Vancouver/ Series

Alan Brettman — The Columbian 

COLUMN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Race & Place”

Glenn Nelson, Crosscut

Runner Up

“Working in Clark County column”

Lyndsey Hewitt — The Columbian

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“On the Margins”

David Kroman — Crosscut

Runner Up

“Love and rage”

Christian Hill — The Register-Guard

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The trial of William Talbot II”

Caleb Hutton — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“Living with a label”

Chelsea Deffenbacher — The Register-Guard

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Historic Black Panther newspapers find a home in the Central District”

Margo Vansynghel — Crosscut

Runner Up

“VPS Student Discipline Series”

Kaitlin Gillespie — The Columbian

EDITORIAL & COMMENTARY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Race and Equity” 

Glenn Nelson — Crosscut

Runner Up

“Editorials”

Gary Nelson — Medford Mail Tribune 

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Face cuts, Seattle school librarians fight to save their budget”

Liz Brazile, Matt M. McKnight — Crosscut

Runner Up

“It gives us hope: Why Yakima County families choose homeschooling — and what it looks like”

Janelle Retka — Yakima Herald-Republic

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Chronicling the last years of a North Cascades glacier”

Zachariah Bryan — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“Challenging the ‘new normal’ in the wildfire-ravaged Methow Valley

Manola Secaira — Crosscut

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Razor Clamming”

Dorothy Edwards — Crosscut

Runner Up

“A family in costume”

Olivia Vanni — The Daily Herald of Everett

FEATURE WRITING, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“For Vancouver man, every day is a chance to make a difference”

Wyatt Stayner — The Columbian

Runner Up

“The Road to Ruin”

Kaylee Tornay — Medford Mail Tribune

FEATURE WRITING, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The monks of white salmon”

Patty Hastings — The Columbian

Runner Up

“The Unlikely Style Icon Teaching Older Women to be Fashion Rebels”

Celeste Hamilton Dennis — Narratively

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“River Walk”

Amanda Ray — Yakima Herald-Republic

Runner Up

“Delivering in the Snow”

Matt McKnight — Crosscut

GRAPHICS & ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Romana Wood — The Columbian

Runner Up

Rick Vodicka — Willamette Week

HEADLINE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Headline Writing Brandon Sawyer”

Brandon Sawyer — Portland Business Journal

Runner Up

“Top Headlines”

Robert Galvin — Medford Mail Tribune

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“There are effective HIV Treatments: Why are people still dying of AIDS?”

Markian Hawryluk — Bend Bulletin

Runner Up

“Alt-Vaxx”

Rachel Monahan — Willamette Week

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“‘Heartbreaking’: Seattle’s homeless are getting sicker and shelters are struggling to keep up”

David Kroman — Crosscut

Runner Up

“Recent evictions, police activity could end decades of homeless camps in Wallace Marine Park”

Connor Radnovich, Jonathan Bach — Statesman Journal

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Troubled kids, troubled system”

Lucy Thompkins, Seaborn Larson, Cameron Evans, Gwen Florio — Missoulian 

Runner Up

“Serial rapists targeted women on Aurora, this woman got justice”

Kate Walters, Isolde Rafferty — KUOW

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Running with the dogs”

Mark Freeman, Ryan Pfeil — Medford Mail Tribune

Runner Up

“WA farmers and laborers are struggling under the H-2A guest worker program — and it may get worse”

Lilly Fowler, Jen Dev — Crosscut

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Still Fighting”

Tommy Martino — Missoulian

Runner Up

“A day in the life of Maya Reddy, 16-year-old competitive archer”

Dana Sparks — The Register-Guard

PHOTO PORTFOLIO

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Nathan Howard — The Columbian

Runner Up

Joshua Bessex — The News Tribune

POLITICS AND GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“WA foster kids sent to out-of-state group homes with checkered records”

Allegra Abramo — InvestigateWest

Runner Up

“County’s public records policy ‘invites potential abuse,’ state advocate says”

Shaun Hall — Grants Pass Daily Courier

PORTRAIT PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Miss Montana Pilot”

Sara Diggins — Missoulian

Runner Up

“Tom Hansen”

Dorothy Edwards — Crosscut

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Jacie Landeros — The Daily Herald of Everett

Runner Up

Jessica Abell — Missoulian

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Education and the path to prosperity”

Keila Szpaller, Cameron Evans — Missoulian

Runner Up

“Flores Family Series”

Jessica Prokop — The Columbian

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Seahawks vs. Rams”

Evan Abell — Yakima Herald-Republic

Runner Up

“Zillah-Granger”

Evan Abell — Yakima Herald-Republic

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Sports & Culture”

Glenn Nelson — Crosscut

Runner Up

“Bill Speltz’s sports columns”

Bill Speltz — Missoulian

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Rally from Despair”

Meg Wochnick — The Columbian

Runner Up

“South Salem runner helps special needs teammate finish his first cross country race”

Pete Martini, Anna Reed — Statesman Journal

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The growing trend of sport specialization: Is it worth it?”

Cameron Van Til — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“An 18-year-old’s path to announcing pro baseball”

Cameron Van Til — The Daily Herald of Everett

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Scene of a Shooting”

Matt McKnight — Crosscut

Runner Up

“Fire line”

Jamie Lusch — Medford Mail Tribune

TECHNOLOGY REPORTING

First Place

“Inside Portland’s Use of Controversial Mobile Location Tech from Google Sibling”

Kate Kaye — Geekwire and RedTail

Runner Up

“The world’s first commercial electric aircraft could take off in the PNW”

Beatriz Costa Lima, Jen Dev, Sarah Hoffman — Crosscut

SMALL NEWSROOMS

GENERAL EXCELLENCE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place 

“The B-Town (Burien) Blog”

Scott Schaefer, Michael Brunk, Shane Griffiths, Theresa Schaefer — South King Media

Runner Up

News-Times

ARTS, ENTERTAINMENT AND LIFESTYLES REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Don’t Fear the Reaper”

Rick Levin — Eugene Weekly

Runner Up

“Women in Music section”

Samantha Wohlfeil, Nathan Weinbender, Dan Nailen — The Inlander

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Sunnyland principal murdered, remembered”

Denver Pratt — The Bellingham Herald

Runner Up

“Salem’s economy takes a jolt as 1,000 jobs disappear with NORPAC collapse”

Staff — Salem Reporter

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Nike’s Global Tax Paradise”

Matthew Kish — Portland Business Journal

Runner Up

“Unions: Growing gap between ‘haves’ and ‘have nots’ driving strike activity”

Mallory Gruben — The Daily News

COLUMN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Director’s Desk”

Kaia Sand — Street Roots

Runner Up

“Racial Justice Collection”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Zenobia Jeffries Warfield — YES! Media

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Port of Astoria reboots”

Edward Stratton — The Astorian

Runner Up

“Oregon Foster Care Crisis Coverage”

Libby Dowsett-Freelance, Joanne Zuhl – Street Roots

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Driving While Indian”

Jason Buch, Joy Borkholder — InvestigateWest

Runner Up

“The Broken System”

Gina Scalpone, Emily Goodykoontz — Eugene Weekly

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Finding space in the “whitest city” in America”

Malia Spencer — Portland Business Journal

Runner Up

“Alaska Native language groups convene to translate census materials”

Tripp Crouse — KNBA

EDITORIAL AND COMMENTARY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Editorial Writing”

Street Roots Editorial Board — Street Roots

Runner Up

“3 Stories in Data”

Tracy Matsue Loeffelholz, Lornet Turnbull, Erin Sagen, Miles Schneiderman — YES! Magazine

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Salem-Keizer teachers face repeated injuries at the hands of students, documents show”

Rachel Alexander — Salem Reporter

Runner Up

“20 Feet Away: He wasn’t the next school shooter but what if he had been?”

Caitlyn May — Albany Democrat-Herald

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“National Bison Range Investigation”

Patrick Reilly — Missoulian

Runner Up

“Coming Down the Pipe: Saving Washington’s Salmon May Require Replacing Tens of Thousands of Culverts, and Nobody Knows Where the Money Will Come From”

Alex Brown — The Chronicle

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Dragland Empire”

Young Kwak — The Inlander

Runner Up

“Fall on the Road to Mount Rainier”

Jared Wenzelburger — The Chronicle

FEATURE WRITING, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Homeless outreach program REACH asks to change its relationship with the city’s Navigation Team”

Ashley Archibald — Real Change

Runner Up

“Family reunites, offers hope for others battling addiction”

Laura Guido — Whidbey News-Times

FEATURE WRITING, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“One valley too far:’ How 110 soldiers survived the Mount St. Helens eruption”

Alex Bruell — The Daily News

Runner Up

“We’re still here: Art exhibit shows creativity flourishes in those living with dementia”

Lisa Edge — Real Change

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Hundreds ‘Back the Blue’ at R.A. Long Park for DeRosier family”

Courtney Talak — The Daily News

Runner Up

“Welcome Home Daddy”

Meegan M. Reid — Kitsap Sun

GRAPHICS AND ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

Entry 1, Entry 2

Enkhbayar Munkh-Erdene — YES! Magazine

Runner Up

Jon Williams — Real Change

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Century after Spanish flu ‘nightmare,’ pandemic remains concern”

Kyle Odegard — Albany Democrat-Herald

Runner Up

“The Core Elements”

Chey Scott — The Inlander

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Homeless Solutions Series”

Taylor Perse, Morgan Theophil — Eugene Weekly

Runner Up

“Portland Street Response”

Emily Green — Street Roots

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Pierce County Medical Examiner”

Kari Plog, Will James — KNKX

Runner Up

“Smith builds moneyed empire”

Les Zaitz, Pat Caldwell, Kristine de Leon — Malheur Enterprise

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Making sense of the 2019 Montana Legislature with data visualization and news apps”

Eric Dietrich — Montana Free Press

Runner Up

“I Am a Future Ancestor: An Indigenous Perspective on Healing”

Josue Rivas, Tracy Matsue Loeffelholz — YES! Magazine

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Pearl Harbor U.S. Navy Musician Francis E. Dick returns home, honored with funeral”

Courtney Talak — The Daily News

Runner Up

“Life, Death and Dignity”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Wes Sauer — Real Change

POLITICS AND GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Smith builds moneyed empire”

Les Zaitz, Pat Caldwell, Kristine de Leon — Malheur Enterprise

Runner Up

“Oregon cannabis tax: Aiming low”

Pete Danko — Portland Business Journal

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

Briana Finney — Portland Business Journal

Runner Up

Derek Harrison — The Inlander

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“NINE INTO SIX: In one place, Salem Reporter’s 5-part series on challenges of local schools”

Rachel Alexander — Salem Reporter

Runner Up

“Life, Death and Dignity”

Ashley Archibald — Real Change

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Carson Littlepage is stripped of the ball by Thackery”

Ellen Morris Bishop — Wallowa County Chieftain

Runner Up

“Max Borghi: Houston, we have lift off”

Whittney Thornton — Cougfan.com

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“The Lobster Dives Deep on WSU”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Marshall Lobbestael — Cougfan.com

Runner Up

“Inside Coug Nation with Barry Bolton”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Barry Bolton — Cougfan.com 

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Can the People Wanting to Bring Major League Baseball to Portland Succeed Where Others Have Failed?”

Sports Feature — Robert Ham

Runner Up

“Heart and soul: Strength coach Tyson Brown is WSU’s secret weapon”

Barry Bolton — Cougfan.com

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Participation numbers falling for many schools in Oregon”

Jarrid Denney — Corvallis Gazette-Times

Runner Up

“Emotions flow after monumental SK win”

Jeff Graham — Kitsap Sun

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Fatal Centralia House Fire”

Jared Wenzelburger — The Chronicle

Runner Up

“Family loses Warrenton home to fire”

Hailey Hoffman — The Astorian

TECHNOLOGY REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Beach may be best way to prepare for the worst”

Cindy Yingst, Peggy Yingst – The Columbia Press

Runner Up

“Drones could help farmers inspect crops from above”

Jacqueline Allison — Skagit Valley Herald

MAGAZINES

ARTS AND ENTERTAINMENT REPORTING

Magazines

First Place

“The Secrets of Mount Rainier”

Allison Williams — Seattle Met

Runner Up

“Winter Fun”

Allison Williams — Seattle Met

BUSINESS AND ECONOMICS REPORTING

Magazines

First Place

“The Battle of Seattle”

Tony Dear & Brian Beaky — Cascade Golfer magazine

Runner Up

“Checking Out: Amazon, Microsoft, and the Future of Automated Grocery”

Stefan Milne — Seattle Met

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Magazines

First Place

“Losing Lake Coeur d’Alene”

Emily Benson — High Country News

Runner Up

“The Octopus from Outer Space”

James Ross Gardner — Seattle Met

FOOD AND RESTAURANTS REPORTING

Magazines

First Place

“Chef of the Year”

Andi Prewitt — Willamette Week

Runner Up

“Seattle’s New Restaurant Rush”

Allecia Vermillion, Rosin Saez — Seattle Met

INVESTIGATIVE REPORTING

Magazines

First Place

“Women Erased”

Hayat Norimine — Seattle Met

Runner Up

“To Fix Its Housing Crunch, One U.S. City Takes Aim at the Single-Family Home”

Noah Buhayar — Bloomberg Businessweek

PERSONAL PROFILE

Magazines

First Place

“Women to Watch”

Shelby Rowe Moyer — South Sound Magazine

Runner Up

“Tell Us Something Storytelling Event: Marc Moss”

Reilly Neill — Montana Press Monthly

PHOTOGRAPHY

Magazines

First Place

“Sun’s Out, Suds Out”

Brian Breneman, Michael Novak — Portland Monthly

Runner Up

“Krushing It”

Holly Andres, Eden Dawn — Portland Monthly

PRINT PAGE DESIGN 

Magazines

First Place

“Climate Change in Glacier Park”

Reilly Neill — Montana Press Monthly

Runner Up

“The Secrets of Mount Rainier, Seattle’s New Restaurant Rush, Summer by Boat”

Jane Sherman — Seattle Met

TECHNOLOGY REPORTING

Magazines

First Place

“The Most Valuable Company (for Now) Is Having a Nadellaissance”

Austin Carr, Dina Bass — Bloomberg Businessweek

Runner Up

“Checking Out: Amazon, Microsoft, and the Future of Automated Grocery”

Stefan Milne — Seattle Met

AUDIO

LARGE NEWSROOMS

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“She called 911 and said she was suicidal. Then she was charged with a crime”

Patricia Murphy, Liz Jones — KUOW

Runner Up

“Urge to Kill”

Ashley Korslien, Zachary Carver, Mila Mimica, Destiny Johnson — KGW

DIVERSITY REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place 

Abrupt retirement of African American captain highlights lack of diversity in state patrol”

Austin Jenkins — Northwest News Network

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“Got time? You can avoid ‘flygskam’ (Swedish for flight shame)”  

John Ryan, Liz Jones — KUOW 

Runner Up

“Seattle is really good at recycling. Maybe a little too good”

Anna Boiko-Weyrauch, Gil Aegerter — KUOW 

FEATURE REPORTING, HARD NEWS

Audio, Large Newsroom

First Place

“The Roots Of An Oregon Farm Bankruptcy”

Kate Davidson — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“As Amazon Gets Bigger, Sellers Feel the Squeeze”

Spencer Soper, Brad Stone — Bloomberg News

FEATURE REPORTING, SOFT NEWS

Audio, Large Newsroom

First Place

“Chasing Horses”

Emily Cureton — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“It’s carpool karaoke (and free Tylenol) with this Seattle night driver”

Casey Martin, Liz Jones — KUOW

GOVERNMENT AND POLITICS REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“A toilet is your face.’ Seattle ponders the perfect public pissoir”

Anna Boiko-Weyrauch, Gil Aegerter — KUOW

Runner Up 

“Pop In Your Headphones, Oregon Lawmakers Have Discovered Podcasting”

Dirk VanderHart — Oregon Public Broadcasting

HEATH AND SCIENCE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place 

“Lasting Impact”

Sergio Olmos, Emily Harris, Lee van der Voo, Investigate West, Pamplin Media Group, Reveal from The Center for Investigative Reporting

Runner Up

“Russian social media fuels vaccine anxiety as measles spreads in Washington state”

David Hyde, Gil Aegerter — KUOW

INVESTIGATIVE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“Booked And Buried: Pacific Northwest’s Mounting Jail Death Toll”

Conrad Wilson, Austin Jenkins, Tony Schick, Ryan Haas — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“White kids usually get the most recess in Seattle. Black kids, the least”

Ann Dornfeld, Liz Jones — KUOW

REPORTING SERIES

Audio, Large Newsroom

First Place

“Urge to Kill”

Ashley Korslien, Zachary Carver, Mila Mimica, Destiny Johnson — KGW

Runner Up

“Bundyville: The Remnant”

Leah Sottile, Ryan Haas — Oregon Public Broadcasting

SMALL NEWSROOMS

DIVERSITY REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place 

“We Out Here: From Chicago to Sumpter, Oregon with Portia Mittons”

Tiara Darnell — Independent Producer

Runner Up

“Oppressed By Wildfire”

April Ehrlich — Jefferson Public Radio

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place

“In rural Alaska, school districts deal with a legacy of unaddressed contamination”

Rashah McChesney — KTOO

Runner Up

“The McKenzie: A Resilient River”

Rachael McDonald — KLCC

FEATURE REPORTING, HARD NEWS

Audio, Small Newsroom

First Place

“Oregon Lawmakers Consider Expansion of Oregon’s Death with Dignity Law”

Chris Lehman — KLCC

Runner Up

“He just wanted to be remembered.’ Friends, family share memories of magnetic local boxer”

Posey Gruener — KNKX

FEATURE REPORTING, SOFT NEWS

Audio, Small Newsroom

First Place

“The Northwest’s Star Wars Church”

Dyer Oxley — NW NERD Podcast

Runner Up

“Seattle man connects with his homeless neighbors, one toilet at a time”

Gabriel Spitzer — KNKX

HEALTH & SCIENCE REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place

“Finding Fixes: Preventing Youth Addiction”

Anna Boiko-Weyrauch, Nicolle Galteland, Alisa Barba, Finding Fixes and InvestigateWest

Runner Up

“For Rogue Valley Seniors Needing Mental Health Treatment, Medicare Offers Little Help” 

Erik Neumann — Jefferson Public Radio

REPORTING SERIES

Audio, Small Newsroom

First Place

“Finding Fixes: Season Two” 

Anna Boiko-Weyrauch, Nicolle Galteland, Alisa Barba, Finding Fixes and InvestigateWest

Runner Up

“Cruise Town”

Jennifer Pemberton & KTOO News Staff

VIDEO

LARGE NEWSROOMS

FEATURE, HARD NEWS 

Video, Large Newsroom

First Place

“‘Give me five coffins’: Seeking asylum at the border”

Corinne Chin — The Seattle Times

Runner Up 

“Suffering Silently”

Beth Verge — KTUU

FEATURE, SOFT NEWS

Video, Large Newsroom

First Place

“12 brothers they never had”

Beth Verge — KTUU

Runner Up

“Coffin Cruisers”

Samantha Swindler — The Oregonian/OregonLive

GENERAL ASSIGNMENT

Video, Large Newsroom

First Place

“A Distant Refuge: Rohingya Genocide Survivors In Portland”

Arya Surowidjojo, MacGregor Campbell, Stephani Gordon, Jan Boyd — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“How much is a life worth?”

Lauren Frohne — The Seattle Times

GENERAL ASSIGNMENT, WITHIN 24 HOURS

Video, Large Newsroom

First Place

“A daughter’s disappearance, a father’s worst fears”

Jill Burke — KTUU

Runner Up

“Sounders Shake Video” 

Megan Murnane, Amy Moreno — KING 5 TV

INVESTIGATION 

Video, Large Newsroom

First Place

“29 Hours: A Crash, a 911 call… and the rescuers that never arrived”

Jill Burke, Eric Sowl, Kim Daehnke — KTUU

Runner Up

“An overburdened staff and Alaska’s most vulnerable children”

Jill Burke, Eric Sowl, Leah Schwartz — KTUU

REPORTING SERIES

Video, Large Newsroom

First Place

“Inside Woodlawn” 

Cristin Severance, Gene Cotton, John Tierney — KGW

Runner Up

“One Year Later: The Quake, the Aftermath, the Recovery”

Staff — KTUU

SPORTS REPORTING

Video, Large Newsroom

First Place

“Culver coach back on sidelines, thanks to transplant”

Max Goldwasser — KTVZ 

Runner Up

“Girls hockey is growing in Washington — and it isn’t dependent on boys programs anymore”

Beatriz Costa Lima — Crosscut

SMALL NEWSROOM

FEATURE, HARD NEWS

Video, Small Newsroom

First Place 

“Ending the Backlog”

Andrea Lutz, Paul Humphrey — KTVQ

Runner Up

“Deer Ridge inmates led beyond walls to forgiveness”

Max Goldwasser — KTVZ

FEATURE, SOFT NEWS 

Video, Small Newsroom

First Place

“Attack, Decay, Sustain, Release”

Tom Layson — KBTC-TV

Runner Up

“These searchers have dogged determination”

Max Goldwasser, Tyson Beauchemin — KTVZ

GENERAL ASSIGNMENT, NO TIME LIMIT

Video, Small Newsroom

First Place

“Deer Ridge Correctional Institution: Out of Darkness Walk”

Arielle Brumfield — KTVZ NewsChannel 21

Runner Up

“Montana’s ‘state of freight’”

Andrea Lutz, Brandon Sullivan — KTVQ

REPORTING SERIES

Video, Small Newsroom

First Place

“Urban Climate Change Adaptation Series”

Jesse Nichols — Grist

Runner Up

“Protecting Montana’s Firefighters”

Margaret DeMarco — KRTV

Region 10 Mark of Excellence Award Winners

Unfortunately, coronavirus postponed our regional conference where we would normally announce the winners, and there was a goof from National on the original winner’s list.

Here is the corrected list of winners from our region. The first-place winners go on to the national contest.

Newspapers


Breaking News Reporting (Large) 10,000+ Students
Winner: Dismissed professor coverage – by Kyle Pfannenstiel and Brandon Hill, University of Idaho

Finalist: Rain floods businesses in downtown Pullman – by Luke Hudson and Oliver McKenna, Washington State University

Finalist: Classes continued in attempt to restore sense of normality – by Jack Belcher and Alexa Murdock and Mariah Valles, Central Washington University


Breaking News Reporting (Small) 1-9,999 Students
Winner: Memories full of joy, passion – by Julia Battishill, Seattle Pacific University

Finalist: Disappearance and death of Owen Klinger – by Madison Pfeifer, University of Portland

Finalist: GU students protest Board of Trustee member Timothy Barnard – by Mila Yoch and Riley Utley, Gonzaga University

General News Reporting (Large) 10,000+ Students
Winner: Genesis Hansen arrest (series) – by Delaney Shea, Vada Shelby, Michael Eubanks and Tanveer Sandhu, Oregon State University

Finalist: Arrest helps Whitman County woman fight meth, heroin addiction – by Latisha Jensen, Washington State University

Finalist: False active shooter incident – by Mariah Valles, Jack Belcher, Alex Murdock and Hanson Lee, Central Washington University

General News Reporting (Small) 1-9,999 students

Winner: DACA students await Supreme Court decision – by Madison Pfeifer, University of Portland

Finalist: A city split in two: Students travel to the border wall – by Gabi DiPaulo, University of Portland

Finalist: Youth lead global climate movement – by Mya Nicholas, North Idaho College 


In-Depth Reporting (Large) 10,000+ Students
Winner: UW is still recovering from the Great Recession more than a decade later. Is it ready for another? – by Grace Harmon, Elizabeth Turnbull, Devon McBride and Manisha Jha, University of Washington

Finalist: ‘A Wasteful Life’ sustainable series – by Sydney Brown, Washington State University

Finalist: Minding the gap: UM center spearheads brain injury research for vets – by Paul Hamby, University of Montana

In-Depth Reporting (Small) 1-9,999 students

Winner: Analysis: Tuition increases don’t tell the whole story – by Austin De Dios, University of Portland

Finalist: Diversity and inclusion progress report: INCOMPLETE – by Dora Totoian, University of Portland

Finalist: Living between worlds – by Taylor Munoz, Seattle Pacific University


Feature Writing (Large) 10,000+ Students
Winner: Lance Cpl. Thomas Parker: Inmate No. 3023132, Bib No. 4109, University of Montana

Finalist: Missoulians open homes to strangers to foster community connection – by Mandy Godwin, University of Montana 

Finalist: The rise and fall of the UW College Republicans – by Jake Goldstein-Street, University of Washington


Feature Writing (Small) 1-9,999 Students
Winner: Curb your enthusiasm: Should you really pet that dog? – by Catherine Cieminski, University of Portland

Finalist: Faculty celebrates community and leadership for F-Gen Day – by Dora Totoian, University of Portland

Finalist: More than my stature: Navigating life with dwarfism – by Delaney Vetter, University of Portland

General Column Writing (Large) 10,000+ Students

Winner: Lexi Johnson, Oregon State University

Finalist: Kyle Wilkinson, Central Washington University

Finalist: Haley Daarstad, Oregon State University

General Column Writing (Small) 1-9,999 Students

Winner: Emily Klein, Gonzaga University

Finalist: Bella Tollestrup-Wimbish, Seattle Pacific University

Finalist: Annika Gordon, Dora Totoian and Carlos Fuentes, University of Portland

Sports Writing (Large) 10,000+ Students
Winner: 11 years later: Remembering trio that rounded bases together – by Bryce Weedman and Will Yi, Central Washington University

Finalist: Ten seconds of opportunity: One ‘surreal’ moment – by Evan Baughman and Jarred Bierbrauer, Oregon State University

Finalist: Kagan creates culture, focus for team – by Matthew Brooks, Oregon State University

Sports Writing (Small) 1-9,999 Students

Winner: The infallible approach of GU women’s basketball’s newest starter – by Ian Davis-Leonard, Gonzaga University

Finalist: Jacobo Reyes: Broad experience, a steady presence and a tough choice – by Jamison White, University of Portland

Finalist: Mary Cain’s slam on Nike sheds light on her year at University of Portland – by Kyle Garcia, University of Portland

Sports Column Writing

Winner: Josh Kirshenbaum, University of Washington

Finalist: Kyle Garcia and Morgan Wahler, University of Portland

Finalist: Alex Luther, Oregon State University


Editorial Writing
Winner: Dora Totoian, Delaney Vetter and Gabi DiPaulo, University of Portland

Finalist: Cassandra Hays, Mariah Valles, Nicholas Tucker, Austin Lane, Central Washington  University

Best All-Around Daily Student Newspaper

Winner: The Daily Evergreen – by Staff of The Daily Evergreen, Washington State University


Best All-Around Non-Daily Student Newspaper
Winner: The Daily UW – by Staff of The Daily UW, University of Washington
Finalist: The Barometer – by Staff of The Barometer, Oregon State University

Finalist: The Argonaut – by Staff of The Argonaut, University of Idaho


Magazines

Non-Fiction Magazine Article
Winner: After the storm – by Landon Groves, Western Washington University

Finalist: Holey turtles! – by Melody Kazel, Western Washington University

Finalist: Invasion of the habitat snatchers – by Olivia Marsh, Western Washington University

Best Student Magazine
Winner: Prism: Return – by Staff of Prism: Return, Oregon State University
Finalist: Blot Magazine – by Staff of Blot Magazine, University of Idaho

Finalist: BYLINE – by Staff of BYLINE Magazine, University of Montana

Art/Graphics

Breaking News Photography (Large) 10,000+ Students

Winner: Climate strike protest – by Sara Diggins, University of Montana

Finalist: Deputy Thompson memorial – by Shawna Hettick, Central Washington University

Finalist: Missing and murdered – by Sara Diggins, University of Montana

Breaking News Photography (Small) 1-9,999 Students

Winner: Climate strike crowd – by Jennifer Ng, University of Portland

Finalist: Border wall protest – by Luke Kenneally, Gonzaga University

Data Visualization

Winner: Littered – by Krista Kok, Mason Elliott, Matthew Conrardy and Bailee Wicks, Central Washington University

Feature Photography (Large) 10,000+ Students

Winner: 2019 Las Vegas Bowl Fremont Street rally – by Lydia Ely and Conor Courtney, University of Washington

Finalist: Preparing for takeoff – by Sara Diggins, University of Montana

Finalist: Being Native American – by Zahn Schultz, Madeline Wilson, Jenae Harris and Krista Kok, Central Washington University

Feature Photography (Small) 1-9,999 Students

Winner: Gloves and determination of steel – by Luke Kenneally, Gonzaga University

Editorial Cartooning

Winner: Teagan Kimbro, Central Washington University

Finalist: Chloe Guillot, Seattle Pacific University

General News Photography (Large) 10,000+ Students

Winner: Seeley Lake Veterans Day ceremony – by Hunter Wiggins, University of Montana

Finalist: MMIW vigil – by Sara Diggins, University of Montana

Finalist: Community pushes for sustainability – by Mariah Valles, Central Washington University

General News Photography (Small) 1-9,999 Students

Winner: Sacred sounds – by Blake Dahlin, Seattle Pacific University

Finalist: Cirque Zuma Zuma – by Taylor Bentley, Gonzaga University

Finalist: DACA candlelight vigil – by Molly Lowney, University of Portland

Photo Illustration (Large) 10,000+ Students

Winner: Vapergate – by Sara Diggins, University of Montana

Finalist: Erasing our voices – by Nyjah Gobert, Oregon State University

Finalist: Veg*n – by Matthew Conrardy, Molly Nutt, Bailee Wicks and Lexi Phillips, Central Washington University


Sports Photography (Large) 10,000+ Students
Winner: Football wins senior night – by Erick Branner, Oregon State University

Finalist: Holmes’ first career goal sends Huskies to the second round – by Conor Courtney, University of Washington

Sports Photography (Small) 1-9,999 Students

Winner: Reaching new heights – by Matt Repplier, Gonzaga University

Finalist: Soccer team celebrates after a goal – by Brennan Crowder, University of Portland

Finalist: Falcon header – by Blake Dahlin, Seattle Pacific University


Radio

Radio Feature

Winner: Falling in love for three minutes: A woman in transition finds her place on the dance floor – by Regina Fitzsimmons, University of Montana

Radio In-Depth Reporting

Winner: To catch a predator fish – by Maxine Speier, University of Montana

Radio News Reporting

Finalist: Period. – by Lindsey Jensen and Carissa Slater, Washington State University


Television

Television Breaking News Reporting

Winner: Deputy Thompson memorial – by Daisy Hernandez, Central Washington University

Television General News Reporting
Winner: From Puerto Rico to Washington, dogs find their forever homes – by Jasmine Darakjy, Washington State University 

Finalist: Think twice breathalyzer – by Griffin Rerucha, University of Montana

Finalist: Plastic bags for football security – by Tessa Nadeau, University of Montana


Television Feature Reporting
Winner: Chris Sin Limites – by Jasmine Darakjy, Washington State University

Finalist: A collaboration of science and art – by Hsing-Han Chen, Cameron Sheppard, Marissa Conklin and Megan Balint, Washington State University

Finalist: ROTC community service – by Tessa Nadeau, University of Montana

Television In-Depth Reporting

Winner: Trash talk: Montana’s recycling challenge – by UM Student Documentary Unit, spring 2019, University of Montana

Television Sports Reporting

Winner: Transgender runner, June Eastwood – by Tessa Nadeau, University of Montana


Best All-Around Television Newscast
Winner: Murrow News 8 – Nov. 21, 2019 – by Staff of Murrow News 8, Washington State University

Finalist: UM News – by UM News Class, Fall 2019, University of Montana

Finalist: Murrow News 8 – April 10, 2019 – by Staff of Murrow News 8, Washington State University

Best All-Around Television News Magazine

Winner: Spotlight: Political engagement – by Staff of KBVR-TV, Oregon State University

Online

Online News Reporting
Winner: Missing – by Marnie Craig and Luke Nicholson, University of Montana

Finalist: Struggle for justice – by Jazzlyn Johnson and Dan Ennis, University of Montana

Finalist: Lights out at the leopold – by Hailey Hoffman, Western Washington University 

Online Feature Reporting
Winner: Darkitecture and disorientation – by Sara Diggins, University of Montana

Finalist: The lights, the script and the wardrobe – by Ajay Davis, Brennan Crowder and Elizabeth Lyons-Best, University of Portland

Finalist: ‘Feet like bullets’ – by Michael Merlo and Sara Diggins, University of Montana

Online In-Depth Reporting

Winner: Left behind – by Jordynn Paz and Eli Imadali, University of Montana

Online Sports Reporting

Winner: Bobby – by Noah Schmick and Jakob Thorington, Washington State University

Finalist: Shredding winter – by Jiakai Lou, University of Montana

Finalist: 100 years of yellow – by Grace Arnis, Washington State University

Online Opinion & Commentary

Winner: Connor Henricksen, Washington State University


Best Affiliated Web Site
Winner: PULSE Magazine – by Staff of PULSE Magazine, Central Washington University

Finalist: The Observer – by Staff of The Observer, Central Washington University

Best Use of Multimedia
Winner: Trout conservation in the Teanaway watershed – by Zahn Schultz, Kyle Wilkinson, Anthony Cole and Madeline Wilson, Central Washington University

Podcast

Podcast

Winner: The heron project – by Allyse Sullivan, Western Washington University

Finalist: Zeneth of housing – by Molly Todd, Western Washington University

Finalist: Raptors in recovery – by Questen Ingrahm and Nate Sanford, Western Washington University

Videography

Online/Digital News Videography

Winner: Missoula strikes for the climate – by Quinn Corcoran, University of Montana

Finalist: Struggle for justice – by Dan Ennis, University of Montana

Online/Digital Feature Videography

Winner: Behind the scenes of The Penelopiad – by Elizabeth Lyons-Best, University of Portland

Finalist: The good, the bad, and the “gooey” – by Makani Moses, Western Washington University 

Finalist: Cooking with Kaimin, Episode 1: Korea – by Jiakai Lou, University of Montana

Online/Digital Sports Videography

Winner: Rural football in America – by Spencer Vik, Noah Schmick, Jakob Thorington and Kayla Bautista, Washington State University

Finalist: On the water: Winter kayaking – by Jiakai Lou, University of Montana

Broadcast News Videography

Winner: WSU – ROTC training – by Christian Duplessie and Elijah Clayton, Washington State University

2017 Northwest Excellence in Journalism Contest Accepting Entries

The 2017 Northwest Excellence in Journalism contest is now live! Please enter your work at https://betternewspapercontest.com/2017spjnwcontest

This competition is one of the largest of its kind in the nation and honors journalists across SPJ Region 10, which covers Alaska, Washington, Idaho, Montana and Oregon.

Once you’ve registered and logged in through our system, Better Newspaper Contests, you will be able to submit, manage and pay for your entries. If you entered last year’s contest, there is no need to register. Simply use your credentials from last year’s competition.

All proceeds from this contest support the efforts of SPJ Western Washington PRO and SPJ Oregon Territory to protect First Amendment freedoms, foster excellence among journalists, inspire young journalists, encourage diversity in our industry and promote the free practice of journalism in our communities.

The contest deadline is Feb. 23, 2018 at 5 p.m. PST. Winners will be announced online sometime between May and June at the respective annual banquets held by the Western Washington and the Oregon Territory chapters.

We look forward to seeing your excellent work. If you have any questions or comments, please don’t hesitate to contact us at spjnwcontest@gmail.com.

All the best,

The SPJ Northwest Excellence in Journalism Contest committee

Contest Season is Upon Us!

It’s almost that time of year again—the 2015 SPJ Northwest Excellence in Journalism Awards is right around the corner! Start rounding up your best work from 2015, be it in print, TV, radio, or online, so we can recognize and celebrate the fruits of your labor this past year.

Read about last year’s winners here. Watch the Region 10 blog for more contest details in the coming weeks, including information on deadlines, revamped categories and divisions, and more.

We look forward to seeing your work!

—Region 10 Contest Committee

Congrats to All 2014 SPJ Northwest Excellence in Journalism Contest Award Winners!

Congratulations to all of this year’s winners! Have questions? Please direct them to the contest & awards team. Want to download the awards booklet? Click here for a *.PDF. Have corrections? Click here for a correction form.

Daily Print and Online Newspapers – Small, Staff of 15 or Less

General Excellence – Online

1st place
Staff
Great Northwest Wine

2nd place
Staff
GeekWire

3rd place
Staff
The Seattle Globalist

Arts & Lifestyles

1st place
“Meditation Behind Bars”
Martha Kang, Paula Wissel, Justin Steyer
KPLU

2nd place
“Dragulation!”
Rebecca Sedlak
The Daily Astorian

3rd place
“Improv 101: Lessons in Comedy, Life and Letting Go”
John Stang
Crosscut.com

Business Reporting

1st place
“Final Harvest for Paul Champoux”
Andy Perdue
Great Northwest Wine

2nd place
“Gold Mine’s Pending Closure Brings Blues to Republic”
John Stang
Crosscut.com

3rd place
“Gates Foundation Resists Pressure to Pull Private Prison Investment”
Lael Henterly
The Seattle Globalist

Comprehensive Coverage

1st place
“Stolen Wages”
Allegra Abramo, Lael Henterly and Jason Alcorn
InvestigateWest

2nd place
“Coverage of the Northwest Detention Center”
Lael Henterly
The Seattle Globalist

3rd place
“Morgan Middle School”
Lauren Takores
Ellensburg Daily Record

Crime and Justice Reporting

1st place
“Why Does the Seattle Police Department Push Protests Up Capitol Hill?”
Justin Carder
CapitolHillSeattle.com

2nd place
“Jail Struggled to House Mentally Ill”
Chelsea Gorrow
The Daily Astorian

3rd place
“Night Out at Seattle’s Most Dangerous Club Casts Doubt on Cops Claims”
Forrest Baum
The Seattle Globalist

Editorial & Commentary

1st place
Knute Berger
Crosscut.com

2nd place
Sarah Stuteville
The Seattle Globalist

3rd place
“The Dogtag Chronicles”
Peter Sessum
MODE Magazine

Environment & Science Reporting

1st place
“Smoke and Numbers: Do Green Claims for Burning Wood Add Up?”
Robert McClure
InvestigateWest

2nd place
“Investigating Forest Herbicide Draft”
Anthony Schick and Amelia Templeton
Oregon Public Broadcasting

3rd place
“Politics and Science of Water Quality”
Robert McClure and Kim Drury
InvestigateWest

General Column

1st place
Sarah Stuteville
The Seattle Globalist

2nd place
Reagan Jackson
The Seattle Globalist

3rd place
“Impressions”
Nancy McCarthy
The Daily Astorian

Government & Politics Reporting

1st place
“Seattle City Light Worker Who Blew Whistle on Whiskey Gifts Loses Out”
Levi Pulkkinen
Seattlepi.com

2nd place
“Commission Takes One of Its Own to Task”
Kyle Spurr
The Daily Astorian

3rd place
“Seattle Politics”
Ben Anderstone
Crosscut.com

Health Reporting

1st place
“Crimes of Compassion: Seattle’s Humanitarian Drug Traffickers”
Jessica Partnow
The Seattle Globalist

2nd place
“Neglected Brain”
Stacy Solie
Crosscut.com

3rd place
“Wanted: Sexual Assault Nurses, Now”
Chelsea Gorrow
The Daily Astorian

Investigative Reporting

1st place
“Wanted: Sexual Assault Nurses, Now”
Chelsea Gorrow
The Daily Astorian

2nd place
“Stolen Wages”
Allegra Abramo, Lael Henterly and Jason Alcorn
InvestigateWest

3rd place
“BioPharma/DoD Fraud, Waste and Abuse: The PermaDerm Scandal”
Sandy Frost
NewsVine

Long Feature Story

1st place
“Crimes of Compassion: Seattle’s Humanitarian Drug Traffickers”
Sarah Stuteville and Jessica Partnow
The Seattle Globalist

2nd place
“Randy Dunn Brings Maverick Style from Napa to Walla Walla”
Eric Degerman
Great Northwest Wine

3rd place
“Meditation Behind Bars”
Martha Kang
KPLU

Personalities Reporting

1st place
“Small Town Mayor”
Mary Bruno
Crosscut.com

2nd place
“Profile of Ernie Kent”
Bill Morlin
Cougfan.com LLC

3rd place
“Seattle Genius”
David Kroman
Crosscut.com

Short Feature Story

1st place
“Let’s Go, Lucy! Pit Bull Rides Shotgun on Mom’s Motorcycle”
Karen Ducey
Animal News Northwest

2nd place
“How to Tell if Your Senator Wrote His Own Wikipedia Entry”
John Stang
Crosscut.com

3rd place
“Man Down on His Luck Keeps His Chin Up”
Chelsea Gorrow
The Daily Astorian

Social Issues Reporting

1st place
“Northwest Families Open Their Homes to Unaccompanied Immigrant Kids”
Anna Goren
The Seattle Globalist

2nd place
“Impact Series”
Taylor Soper, Monica Guzman and Todd Bishop
GeekWire

3rd place
“As the Central District Blanches, a House Speaks”
Casey Jaywork
Capitolhillseattle.com

Sports Column

1st place
Art Thiel
Crosscut.com

2nd place
Paul Sorensen
Cougfan.com LLC

3rd place
Greg Witter
Cougfan.com LLC

Sports Feature Story
1st place
“From Chelan to the Show”
Danny Schmidt
Ellensburg Daily Record

2nd place
“Fair Play”
Patrick Webb
The Daily Astorian

3rd place
“Ernie Kent, hard work and feeling home at WSU”
Evan Baron
Cougfan.com LLC

Sports Reporting

1st place
“Pete Carroll”
Art Thiel
Crosscut.com

2nd place
Chris Chancellor
Cougfan.com LLC

3rd place
Howie Stalwick
Cougfan.com LLC

Spot News Reporting

1st place
“2 dead, 4 Injured in School Shooting in Marysville”
Lynsi Burton, Levi Pulkkinen, Vanessa Ho and Scott Sunde
Seattlepi.com

2nd place
“Darrington Firefighters: ‘Our Task is to Find That Miracle’”
Lynsi Burton
Seattlepi.com

3rd place
“Bothell Family Searches for a Home While Regaining Mobility…”
Deanna Isaacs
Bothell/Kenmore Reporter

Daily Print and Online Newspapers – Medium, Staff of 16 to 50

General Excellence – Online

1st place
Staff
The Daily Herald

2nd place
Staff
Bozeman Daily Chronicle

3rd place
Staff
Mail Tribune

General Excellence – Print

1st place
Staff
Fairbanks Daily News-Miner

2nd place
Staff
Bozeman Daily Chronicle

3rd place
Staff
The Daily Herald

Arts & Lifestyles

1st place
“The Many Faces of Steve Marlo”
Andrea Brown
The Daily Herald

2nd place
“Imaginative Ears: Creative Sound Effects Bring Radio Plays to Life at Verge Theater”
Rachel Hergett
Bozeman Daily Chronicle

3rd place
“Agatha Christie’s ‘Mousetrap’”
Gary Black
Fairbanks Daily News-Miner

Business Column

1st place
Aaron Corvin
The Columbian

2nd place
Gordon Oliver
The Columbian

3rd place
Mai Hoang
Yakima Herald-Republic

Business Reporting

1st place
“The New Brew Crew”
Tad Sooter
Kitsap Sun

2nd place
“Cannabis Country”
John Rosman and Amelia Templeton
Oregon Public Broadcasting

3rd place
“Second Thoughts on 3 Oil Terminals”
Aaron Corvin
The Columbian

Comprehensive Coverage

1st place
“In Crisis: Idaho’s Fragmented Mental Health System”
Audrey Dutton and Emilie Ritter Saunders
Idaho Statesman

2nd place
“Firestorm – Carlton Complex Fire”
K.C. Mehaffey
Wenatchee World

3rd place
“Behaving Badly”
Jeff Graham
Kitsap Sun

Crime & Justice Reporting

1st place
“Grieving Mom Fights for Changes to Utah Justice”
Emily Gillespie
The Columbian

2nd place
“Legal Labyrinth…”
Paris Achen
The Columbian

3rd place
“Policing Probable Cause”
Ali Tadayon
Post Register

Editorial & Commentary

1st place
Greg Jayne
The Columbian

2nd place
Neal Pattison
The Daily Herald

3rd place
Jon Bauer
The Daily Herald

Environment & Science Reporting

1st place
“Wild Horses in Crisis”
Vince Patton and Jason Bernert
Oregon Public Broadcasting

2nd place
“Tackling the Great Walls…”
Christine Pratt
Wenatchee World

3rd place
“Wildfire Prevention – the Case for Logging”
Kate Prengaman
Yakima Herald-Republic

General Column

1st place
Ryan Pfiel
Mail Tribune

2nd place
Andrea Brown
The Herald

3rd place
Lucy Luginbull
Tri-City Herald

Government & Politics

1st place
“Spent Grain”
Andrew Clevenger
The Bulletin

2nd place
“NLRB vs. Noel Canning”
Mai Hoang
Yakima Herald-Republic

3rd place
“The Political Rise and Fall of Ben Shoval”
Mai Hoang
Yakima Herald-Republic

Health Reporting

1st place
“In Crisis: Idaho’s Fragmented Mental Health System”
Audrey Dutton and Emilie Ritter Saunders
Idaho Statesman

2nd place
“Rapid Growth in Air Ambulance Industry Raises Safety Concerns”
Markian Hawryluk
The Bulletin

3rd place
“The Risks of Home Birth”
Markian Hawryluk
The Bulletin

Investigative Reporting

1st place
“Too Risky to Transplant”
Markian Hawryluk
The Bulletin

2nd place
“Rail Workers Raise Doubts about Safety Culture as Oil Trains Roll On”
Anthony Schick and Ashley Ahearn
EarthFix

3rd place
“Evidence Refutes Claim about Chopper Availability after MP Shootings”
Scott North and Rikki King
The Daily Herald

Long Feature Story

1st place
“The Rising”
Eric Stevick, Rikki King and Scott North
The Daily Herald

2nd place
“Local Vets Share Stories of Survival”
Tom Vogt
The Columbian

3rd place
“Life on the PCT”
Jane Gargas
Yakima Herald-Republic

Personalities Reporting

1st place
“Herrera Beutler Charts Her Own Course”
Lauren Dake
The Columbian

2nd place
“Humoody’s Way”
Amy Nile
The Daily Herald

3rd place
“Still Standing”
Sara Schilling
Tri-City Herald

Print Headlines

1st place
Merridee Hanson
The Columbian

2nd place
Herron Miller
Kitsap Sun

3rd place
Bill Epperheimer
Yakima Herald-Republic

Print Page Design

1st place
Staff
Bozeman Daily Chronicle

2nd place
Kate Mayer
The Daily Herald

3rd place
Jessica Randklev
The News Tribune

Short Feature Story

1st place
“Ready to Stretch Their Wings”
Jane Gargas
Yakima Herald-Republic

2nd place
“Volcano’s Glacier Caves Explored”
Tom Vogt
The Columbian

3rd place
“Battle Buddies”
Sarah Grothjan
The Daily News

Social Issues Reporting

1st place
“Class of 2025”
Amanda Peacher, Rob Manning, Michael Clapp and Eve Epstein
Oregon Public Broadcasting

2nd place
“Inside the Box”
Staff
EarthFix

3rd place
“Project 99…”
Eric Stevick
The Daily Herald

Sports Column

1st place
Rob Thornberry
Post Register

2nd place
Tim Trower
Mail Tribune

3rd place
John Boyle
The Daily Herald

Sports Feature Story

1st place
“Without Stars: The Story Behind SK’s 1994 Title”
Jeff Graham
Kitsap Sun

2nd place
“Burgeoning Team Joins Cancer Fight”
Paul Valencia
The Columbian

3rd place
“Winning Isn’t Everything”
Aaron Swaney
“The Daily Herald”

Sports Reporting

1st place
“Going or Gold”
Jon Maletz
Bozeman Daily Chronicle

2nd place
“Porter’s Prayer Clinches win”
Alex Field
Walla Walla Union-Bulletin

3rd place
“Tackling Concussions”
Trevor Pyle
Skagit Valley Herald

Spot News Reporting

1st place
“Marysville Pilchuck High School Shooting”
Staff
The Daily Herald

2nd place
“The Oso Mudslide”
Staff
The Daily Herald

3rd place
“1,000 Evacuated After Blast”
Kristi Pihl and Tyler Richardson
Tri-City Herald

Daily Print and Online Newspapers – Large, Staff of 50 or More

Arts & Lifestyles

1st place
“Tempest Storm”
Doug Perry
The Oregonian

2nd place
“Piccolo Player”
David Stabler
The Oregonian

3rd place
“Mushroom Mission”
Adriana Janovich
The Spokesman-Review

Business Reporting

1st place
“Satya Nadella, Microsoft’s New CEO”
Janet Tu
The Seattle Times

2nd place
“The Agriculture of Pot”
Jordan Schrader and Anna King
The News Tribune & Northwest News Network

3rd place
“Student Debt Stymies Careers”
Jeff Manning
The Oregonian

Comprehensive Coverage

1st place
“State of Intoxications: Fetal Alcohol Syndrome in Alaska”
Kyle Hopkins and Marc Lester
Anchorage Daily News

2nd place
“Gulches of Tacoma”
Rosemary Ponnekanti
The News Tribune

3rd place
“State Falls Down on Escalator Inspections, Regulations”
Melissa Santos
The News Tribune

Crime and Justice Reporting

1st place
“The Killer with Two Faces”
Adam Ashton
The News Tribune

2nd place
“Gentler Justice”
Kyle Hopkins and Marc Lester
Anchorage Daily News

3rd place
“Faces of Meth: 10 Years Later”
Kasia Hall
The Oregonian

Editorial & Commentary

1st place
Erik Lukens
The Oregonian

2nd place
Mark Hester
The Oregonian

3rd place
Len Reed
The Oregonian

Environment & Science Reporting

1st place
“Oil Trains in Oregon”
Rob Davis
The Oregonian

2nd place
“Coal Quandary”
Becky Kramer
The Spokesman-Review

3rd place
“Losing Paradise”
Robert Carson, Dean Koepfler and Jessica Randklev
The News Tribune

Government & Politics Reporting

1st place
“Addicted to Failure”
Les Zaitz
The Oregonian

2nd place
“How $15 Minimum Wage Deal Came Together in Seattle”
Lynn Thompson
The Seattle Times

3rd place
“Shifting Priorities”
Nicholas Deshais
The Spokesman-Review

Health Reporting

1st place
“Nowhere to Turn”
Brian M. Rosenthal
The Seattle Times

2nd place
“State of Intoxication”
Kyle Hopkins and Marc Lester
Anchorage Daily News

3rd place
“How Denmark Solved Its Salmonella Problem”
Lynne Terry
The Oregonian

Investigative Reporting

1st place
“Loaded with Lead…”
James Neff, Christine Willmsen, Lewis Kamb and Justin Mayo
The Seattle Times

2nd place
“Nowhere to Turn”
Brian M. Rosenthal
The Seattle Times

3rd place
“Brenda Tracy’s Story”
John Canzano
The Oregonian

Long Feature Story

1st place
“Inside Harborview…”
Tyrone Beason
The Seattle Times

2nd place
“Spawning Hope”
Becky Kramer
The Spokesman-Review

3rd place
“Mount Rainier”
Sandi Doughton
The Seattle Times

Personalities Reporting

1st place
“Football, Faith and a Way Out”
Casey Parks
The Oregonian

2nd place
“Owner of Seattle’s Totokaelo…”
Tricia Romano
The Seattle Times

3rd place
“Power Meals: Seahawks Chef Plays Key Role in Team’s Success”
Tan Vinh
The Seattle Times

Print Headlines

1st place
Steve Collier
The Register-Guard

2nd place
Jacob Arnold
The Oregonian

3rd place
Bill Kossen
The Seattle Times

Print Page Design

1st place
Shawn Barkdull
The Oregonian

2nd place
Geoff Pinnock
The Spokesman-Review

3rd place
Nancy Burke
The Oregonian

Short Feature Story

1st place
“Passing Down Pierogi”
Adriana Janovich
The Spokesman-Review

2nd place
“The Last Moments of Jennifer Moreno, an Army Nurse Killed in Afghanistan”
Adam Ashton
The News Tribune

3rd place
“For Searchers, Tears Flow as Dig Finds Only Reminders of Life”
Erik Lacitis
The Seattle Times

Social Issues Reporting

1st place
“Fixing Foster Care: a Special Report”
Jody Lawrence-Turner
The Spokesman-Review

2nd place
“No Funding Available”
Brian M. Rosenthal
The Seattle Times

3rd place
“Trapped in Limbo”
Sean Robinson
The News Tribune

Sports Column

1st place
John Canzano
The Oregonian

2nd place
Jason Quick
The Oregonian

3rd place
Jack Broom
The Seattle Times

Sports Feature Story

1st place
“Steve Gordon…”
Geoff Baker
The Seattle Times

2nd place
“Danny Shelton Stands at the Head of the Class”
Christian Caple
The News Tribune

3rd place
Jason Quick
The Oregonian

Sports Reporting

1st place
“Brenda Tracy’s story”
John Canzano
The Oregonian

2nd place
“Soccer Team Owner Accused of Sexual Assault, Harassment”
Geoff Baker
The Seattle Times

3rd place
“Chris Peterson Profile”
Christian Caple
The News Tribune

Spot News Reporting

1st place
“Popular Student’s Deadly Attack Stuns School, Community”
Staff
The Seattle Times

2nd place
“Washed Away: the Oso, Washington Mudslide”
Staff
The Seattle Times

3rd place
“SPU Shootings”
Staff
The Seattle Times

Visuals

Best Photo Portfolio

1st place
Eric Engman
Fairbanks Daily News-Miner

2nd place
Meegan Reid
Kitsap Sun

3rd place
Joe Kline
The Bulletin

Feature Photography

1st place
“The Hug”
Johnny Nguyen
The Oregonian

2nd place
“Snow”
Andy Tullis
The Bulletin

3rd place
Colin Mulvany
The Spokesman-Review

Graphics & Illustrations

1st place
Jessica Randklev
The News Tribune

2nd place
Stephen Templeton
Post Register

3rd place
Marsha Matta
The Columbian

News Photography

1st place
“Pulled from the River”
Kaitlyn Bernauer
Yakima Herald-Republic

2nd place
“Marysville Pilchuck School Shooting”
Joshua Trujillo
Seattle P-I

3rd place
“Scaring off the Crows”
Mason Trinca
Yakima Herald-Republic

Online Feature Video (non-TV)

1st place
“Ms. Jordan’s ‘Believe’ Program”
Quinn Brown
The Daily Herald

2nd place
“50 Years of Mustang”
Chris Pietsch
The Register-Guard

3rd place
“Skid Row”
Valerie Vozza
Marguerite Casey Foundation (Equal Voice News)

Online News Video (non-TV)

1st place
“The Rising”
Mark Mulligan, Annie Mulligan and Genna Martin
The Daily Herald

2nd place
“Crude Connection: from North Dakota to the Northwest”
Zachary Kaufman
The Columbian

3rd place
“The Deception Complex Fire”
Chris Pietch
The Register-Guard

Photo Gallery/Essay/Slideshow

1st place
“Hmong Family”
Mike Kane
Marguerite Casey Foundation (Equal Voice News)

2nd place
“SeaBride 2014”
Sophie Pangrazzi, Hilary Folks and Ali Brownrigg
Seattle Magazine

3rd place
“Viewfinder: Middle East Deployment”
Anthony Bolante
Puget Sound Business Journal

Pictorial Photography

1st place
Art Wolfe
Alaska Airlines Magazine

2nd place
“From Hiroshima to Hope”
Lindsey Wasson
The Seattle Times

3rd place
“Blue Pool”
Joe Kline
The Bulletin

Portrait Photography

1st place
“An Honor Deserved”
Dan Bates
The Daily Herald

2nd place
“Football Portrait”
James Woodcock
Billings Gazette

3rd place
“Still Be Beautiful”
Bob Pennell
Mail Tribune

Sports Photography

1st place
“Chainbreaker Crash”
Joe Kline
The Bulletin

2nd place
“Bad Bounce”
Bob Zellar
Billings Gazette

3rd place
“Muddy Celebration”
Steven Lane
The Columbian

Magazines

General Excellence

1st place
Staff
Portland Monthly Magazine

2nd place
Staff
Seattle Met

3rd place
Stagg
Northwest Leaf

Arts & Entertainment Reporting

1st place
“Teenage Drama”
Scott Driscoll
Horizon Edition Magazine

2nd place
“Puzzle Creators”
Ted Fry
Horizon Edition Magazine

3rd place
“Arts & Entertainment”
Brangien Davis and Jake Uitti
Seattle Magazine

Business & Consumer Affairs Reporting

1st place
“Defensive Play…”
Peter Barnes
Oregon Business

2nd place
“The Roots of Downtown”
Jake Bullinger
425 Business

3rd place
“Market Makers”
Carol Tice
Alaska Airlines Magazine

Cover Design

1st place
Daniel Berman
Northwest Leaf

2nd place
Jane Sherman
Seattle Met

3rd place
Craig Lancaster
Montana Quarterly

Editorial & Commentary

1st place
“Star Blight”
Maria Dolan
Seattle Magazine

2nd place
“What It Feels Like To Be Wrongly Accused”
Amanda Knox
Seattle Met

3rd place
“Broverwhelmed”
Kathryn Robinson
Seattle Met

Environment & Science Reporting

1st place
“A Harvest of Ashes”
David Laskin
Seattle Met

2nd place
“The Big One”
Randy Gragg
Portland Monthly Magazine

3rd place
“Sustaining Sustainability”
Eric Gold
Alaska Airlines Magazine

Food & Drink

1st place
“Best Restaurants 2014”
Karen Brooks
Portland Monthly Magazine

2nd place
“Café Mabel’s”
Scott McMillion
Montana Quarterly

3rd place
“Flavor the Food Lover’s Guide”
Alicia McMillion and Kathryn Robinson
Seattle Met

General Reporting

1st place
“Collapse”
Brooke Jarvis
Seattle Met

2nd place
“The Lost Album”
Aaron Scott
Portland Monthly Magazine

3rd place
“No Child Not Dancing”
Alan Kesselheim
Montana Quarterly

Government & Politics Reporting

1st place
“Space Invaders”
Steve Hansen
Seattle Magazine

2nd place
“What Do We Want? $15…”
Josh Feit
Seattle Met

3rd place
“Defensive Play…”
Peter Barnes
Oregon Business

Headlines

1st place
Staff
Seattle Magazine

2nd place
Staff
Alaska Airlines Magazine

3rd place
Ethan Chung, Lauren Foster and Lisa Patterson
425 Magazine

Leisure & Lifestyle Reporting

1st place
“Girls with Guns”
Alan Kesselheim
Montana Quarterly

2nd place
“The Essential Guide to Mt. St. Helens”
Rachel Ritchie
Portland Monthly Magazine

3rd place
“This Is What Happens to Your Bike After It Gets Stolen”
Casey Jaywork
Seattle Met

Magazine Departments

1st place
“Spotlight”
Brangien Davis
Seattle Magazine

2nd place
Matthew Halverson
Seattle Met

3rd place
Staff
Northwest Leaf

Personal Service Reporting

1st place
“This Must Be The Place”
Matthew Halverson
Seattle Met

2nd place
“To Jail or Not to Jail”
Paul Haeder
Spokane Living Magazine

3rd place
“Digital Fitness”
Michelle Martin
Horizon Edition Magazine

Personalities Reporting

1st place
“Tom Douglas”
Eric Lucas
Alaska Airlines Magazine

2nd place
“We Will Come Back for You”
Deanna Duff
Columns Magazine

3rd place
“Death Becomes Her”
Nancy Rommelman
Portland Monthly Magazine

Science & Health Reporting

1st place
“How Long is Long Enough?”
Leslie Saucedo
Arches

2nd place
“The Trouble with Shaken Baby Syndrome”
James Gardner
Seattle Met

3rd place
“Breaking the Code”
Caitlin Baggott
Portland Monthly Magazine

Social Issues Reporting

1st place
“V is for Victory”
Randy Gragg
Portland Monthly Magazine

2nd place
“This is What Happens to Your Bike after it’s Stolen”
Casey Jaywork
Seattle Met

3rd place
“Changes in the Central District Affect the African-American community”
Naomi Ishisaka
Seattle Magazine

Sports Reporting

1st place
“Seahawks! The Ultimate 12th Man Guide”
Staff
Seattle Met

2nd place
“An Ambition Like No Other”
Matthew Halverson
Seattle Met

3rd place
“Higher Education”
Steve Kelley
Cascade Golfer

Travel Reporting

1st place
“The Essential Guide to Mount St. Helens”
Rachel Ritchie
Portland Monthly Magazine

2nd place
“Globe-trotting on a Shoestring Budget”
James McIntosh and Taryanne Mingione
425 Magazine

Weeklies

General Excellence

1st place
Staff
Portland Business Journal

2nd place
Staff
Northwest Asian Weekly

3rd place
Staff
Clackamas Review

Arts & Lifestyles Reporting

1st place
“’Yellowface’ Mikado Controversy”
Zachariah Bryan
Northwest Asian Weekly

2nd place
“It’s All About Bruce”
Jason Cruz
Northwest Asian Weekly

3rd place
“Rising Star on the Flying Trapeze”
Laura Ohata
Northwest Asian Weekly

Business Reporting

1st place
“Taking its Toll: Get Ready to Pay to Drive”
Marc Stiles
Puget Sound Business Journal

2nd place
“Tiny Houses”
Mason Walker
Portland Business Journal

3rd place
“IPOverrated”
Malia Spencer
Portland Business Journal

Crime & Justice Reporting

1st place
“Drugs, Bunkers, Gun Range, Arsenal…”
Matt Phelps and TJ Martinell
Kirkland Reporter

2nd place
“Former Child Prodigy Attempts Suicide After First-degree Murder Verdict”
Jason Cruz
Northwest Asian Weekly

3rd place
“Heroin: Use Impacts More Than Just the User”
Melanie Russell
Snohomish County Tribune

Editorial & Commentary

1st place
“Ask, Don’t Tell Us Who We Are”
Tiffany Ran
Northwest Asian Weekly

2nd place
“At Large in Ballard”
Peggy Sturdivant
Writer at Large

3rd place
“When It Comes to Schools, You Can’t Beat a School Office Manager”
Heija Nunn
Reporter Newspapers

Environment & Science Reporting

1st place
“Heated Exchange”
Marc Stiles
Puget Sound Business Journal

2nd place
“Northern Exposure: Seattle Mainstay Foss Heads for the Arctic”
Steve Wilhelm
Puget Sound Business Journal

3rd place
“Superfund Slowdown”
Andy Giegerich
Portland Business Journal

Government & Politics Reporting

1st place
“U-turn for the U District”
Marc Stiles
Puget Sound Business Journal

2nd place
“Preventable?”
Raymond Rendleman
Clackamas Review

3rd place
“Taxes Could Fund $25M for North Clackamas Parks”
Raymond Rendleman
Clackamas Review

Health Reporting

1st place
“Foot Soldiers of Health Care”
Elizabeth Hayes
Portland Business Journal

2nd place
“Incredible Ordeal”
Ellen Spitaleri
Clackamas Review

3rd place
“Seattle Area Universities Dump Insurance Plans”
Annie Zak
Puget Sound Business Journal

Investigative Reporting

1st place
“Nike – Model Citizen”
Matthew Kish
Portland Business Journal

2nd place
“Public University Database”
Matthew Kish
Portland Business Journal

3rd place
“Drugs, Bunkers, Gun Range, Arsenal…”
Matt Phelps and TJ Martinell
Kirkland Reporter

Personalities Reporting

1st place
“Greg Johnson: The Sleepless Visionary”
Marc Stiles
Puget Sound Business Journal

2nd place
“Owner’s Love Keeps Pike Place News Standing”
Steve Wilhelm
Puget Sound Business Journal

3rd place
“Dealing with Death and Harassment”
Zachariah Bryan
Northwest Asian Weekly

Social Issues Reporting

1st place
“Biking with the Mormons”
Eric Mandel
Maple Valley Reporter

2nd place
“Chasing the LGBT Dollar”
Rachel Lerman
Puget Sound Business Journal

3rd place
“Meet the New Neighbors: Nicklesville Homeless Camp”
Laura Ohata
Northwest Asian Weekly

Alternative Weeklies

Arts & Lifestyles Reporting

1st place
“Where’s Ed Comet?”
Kelton Sears
Seattle Weekly

2nd place
“The Art of Black History”
Alex Cipolle
Eugene Weekly

3rd place
“Silver Linings Playbook”
Alex Cipolle
Eugene Weekly

Business Reporting

1st place
“Wipeout!”
Cambria Roth and Brent Walth
Willamette Week

2nd place
“Drive”
Aaron Mesh
Willamette Week

3rd place
“The Perks, Pitfalls, and Paradoxes of Amazon Publishing”
Nina Shapiro
Seattle Weekly

Crime & Justice Reporting

1st place
“Holding Three Simultaneous Death Penalty Trials…”
Lael Henterly
The Stranger

2nd place
“The Secret of Yummy Garden”
Nigel Jaquiss
Willamette Week

3rd place
“The Three-headed Monster”
David Holthouse
Anchorage Press

Environment & Science Reporting

1st place
“Splice of Life”
Elizabeth Moore
Willamette Week

2nd place
“River Be Damned”
Ted Taylor
Eugene Weekly

3rd place
“Toxic Soup”
Camilla Mortenson
Eugene Weekly

Government & Political Reporting

1st place
“Talkin’ Bull”
Aaron Mesh
Willamette Week

2nd place
“Razed and Confused”
Aaron Mesh
Willamette Week

3rd place
“Drive”
Aaron Mesh
Willamette Week

Health Reporting

1st place
“Splice of Life”
Elizabeth Moore
Willamette Week

2nd place
“Can’t Do It Alone”
Jessica Mayrer
Missoula Independent

3rd place
“Sex Positive”
Amy Schnieder
Eugene Weekly

Investigative Reporting

1st place
“First Lady Inc.”
Nigel Jaquiss
Willamette Week

2nd place
“Rape U”
Camilla Mortenson
Eugene Weekly

3rd place
“Commander Untouchable”
David Holthouse
Anchorage Press

Personalities Reporting

1st place
“Breaking Bread”
Aaron Mesh
Willamette Week

2nd place
“Driving Her Loco”
Aaron Mesh
Willamette Week

3rd place
“Under the Halo”
Erika Fredrickson
Missoula Independent

Social Issues Reporting

1st place
“Forgive You, Father”
Jimmy Tobias
Missoula Independent

2nd place
“Homeless and Hiding in Suburbia”
Matt Driscoll
Seattle Weekly

3rd place
“The Broken Heart of Chinatown”
Ellis Conklin
Seattle Weekly

Nondaily Newspapers

General Excellence

1st place
Staff
The Chronicle

2nd place
Staff
Puget Sound Business Journal

3rd place
Staff
EO Media Group: Seaside Signal, Cannon Beach Gazette

Art Reporting & Criticism

1st place
“The Economics Behind the Curtains”
Jim Davis
The Herald Business Journal

2nd place
“Banging the Drum for Local Music”
Quinn Brown
The Daily Herald

3rd place
“Songs of Love and Stolen Beauty”
Erick Bengel
EO Media Group: Seaside Signal, Cannon Beach Gazette

Business Reporting

1st place
“Life or Death for South Shore Mall”
Steven Friederich
The Vidette

2nd place
“Ethel Farmers Bet Business on Pot”
Dameon Pesanti
The Chronicle

3rd place
“Questions Emerge about the Herald Property Deal”
Jim Davis
The Herald Business Journal

Editorial & Commentary

1st place
“Search for CEO Should Restart”
Roger Harnack
The Omak-Okanogan County Chronicle

2nd place
“Let Not This Devastating Act Divide Us”
Steve Bagwell
McMinnville News-Register

3rd place
“Arbitration Reversals Eroding Accountability”
Steve Bagwell
McMinnville News-Register

Environment & Science Reporting

1st place
“Toxic Soldiers”
Emily Green
Street Roots

2nd place
“Second Spring”
Ann McCreary
Methow Valley News

3rd place
“Local Sea Stars are in Distress”
Kit Harma and Edith Walden
The Guemes Tide

General Column

1st place
Raj Jayadev
Marguerite Casey Foundation (Equal Voice News)

2nd place
Steven Friederich
The Vidette

3rd place
Eric Mandel
Maple Valley Reporter

General News Coverage

1st place
“A Centralia Officer’s Use of Force”
Stephanie Schendel
The Chronicle

2nd place
“Crumbling Trailer Courts”
Natalie St. John
Chinook Observer

3rd place
“When the Safety Net Breaks”
Jake Thomas
Street Roots

Government & Politics Reporting

1st place
“A Bumpy Ride”
Aaron Burkhalter
Real Change

2nd place
“15 Next”
Aaron Burkhalter
Real Change

3rd place
“Siglet Urges Widdop’s Resignation; Gearhart Mayor Refuses to Step Down”
Nancy McCarthy
EO Media Group: Seaside Signal, Cannon Beach Gazette

Headlines

1st place
Rachael Winter
McMinnville News-Register

2nd place
Karl Klooster
McMinnville News-Register

3rd place
Staff
Marguerite Casey Foundation (Equal Voice News)

Health Reporting

1st place
“Toxic Soldiers”
Emily Green
Street Roots

2nd place
“Ghosts of Agent Orange”
Emily Green
Street Roots

3rd place
“Doctor Answers Call to Battle Ebola”
Dameon Pesanti
The Chronicle

Lifestyles Reporting

1st place
“Making Move to Retirement Community: Give Elders Respect, Time”
Ed Langlois
Catholic Sentinel

2nd place
“Cannon Beach Puttz Raises $5,200 for Art”
Erick Bengel
EO Media Group: Seaside Signal, Cannon Beach Gazette

3rd place
“China Wall Gets a Facelift”
Dee Camp
The Omak-Okanogan County Chronicle

Page Design

1st place
“Real Change Pages”
Jon Williams
Real Change

2nd place
David Hayes
The Issaquah Press

3rd place
Roger Harnack, Al Camp and Dee Camp
The Omak-Okanogan County Chronicle

Personalities Reporting

1st place
“The Final Flight”
Starla Pointer
McMinnville News-Register

2nd place
“Second Chance at a Political First”
Nancy Townsley
Forest Grove News-Times and Hillsboro Tribune

3rd place
“Life in Pictures”
Starla Pointer
McMinnville News-Register

Social Issues Reporting

1st place
“Lewis County High in Sex Offender Concentration”
Kaylee Osowski, Justyna Tomtas, Dameon Pesanti and Christopher Brewer
The Chronicle

2nd place
“Trouble Finds Tourists”
Natalie St. John and Damian Mulinix
The Chinook Observer

3rd place
“In Border Disaster, Advocates Seek Names of the Dead”
Staff
Marguerite Casey Foundation (Equal Voice News)

Sports Reporting

1st place
“Olympic Heights”
Mike Maltais
Methow Valley News

2nd place
“Football Back at George Fox”
Robert Husseman
McMinnville News-Register

3rd place
“Debate Rages after Rochester Boy’s 194 Pitches”
Aaron VanTuyl
The Chronicle

Spot News Reporting

1st place
“Feds Serve Warrant on Local Payee”
Jake Thomas
Street Roots

2nd place
“Couple Weaves Drug-laced Tale of Child’s Death”
Kaylee Osowski
The Chronicle

3rd place
“This is Hell”
Staff
The Omak-Okanogan County Chronicle

Radio

Feature News Reporting

1st place
“What’s at the Bottom of Lake Washington?”
Sarah Waller and Jim Gates
KUOW-FM Seattle

2nd place
“Emergency Operator 911 Sixth Sense”
Lucrezia Cuen Paxson
NWPR

3rd place
“Touched by Fire: Stories from the Oregon Gulch”
Liam Moriarty
Jefferson Public Radio

General News Reporting

1st place
“Idaho Town that Waited 5 years for Sgt. Bergdahl Defends its Support”
Jessica Robinson
Northwest News Network

2nd place
“With Second Dam Nearly Gone, New Era Blossoming on the Elwha River”
Bellamy Pailthorp
KPLU

3rd place
“Seattle Catholic Students Form Underground Clubs for LGBTQ Youth”
Katherine Sims, Rachel Lam, Nina Tran and Jenny Asarnow
KUOW-FM Seattle

Investigative Reporting

1st place
“Who’s Buying the Washington State Senate?”
John Ryan and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

2nd place
“Rail Workers Raise Doubts about Safety Culture as Oil Trains Roll On”
Ashley Ahearn and Anthony Schick
EarthFix

3rd place
“Washington State GOP donates $89k to Clark County Candidate”
Conrad Wilson, Anthony Schick and Eve Epstein
Oregon Public Broadcasting

News Series

1st place
“Two Indias, Near and Far”
Liz Jones and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

2nd place
“No Time for Play”
Ann Dornfield and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

3rd place
“Seattle Nurse Risks Everything to Smuggle AIDS Drugs”
Jessica Partnow and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

Special Report

1st place
“Breathing Poison”
Jeff Pohjola, Ed Dawson and Dennis Shannon
NewsRadio 610 KONA

2nd place
“McCleary: the Politics of Education”
Jeff Pohjola
NewsRadio 610 KONA

3rd place
“An Autistic Teen’s Guide to Impersonating Michael Jackson”
Meghan O’Kelley, Lila Kitaeff and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

Sports Reporting

1st place
“Horseback Heroine”
Anna King
Northwest News Network

2nd place
“Baseball Jerseys Reveal Unusual Alliance Between Team and Tribe”
Jessica Robinson
Northwest News Network

3rd place
“British Kayakers take on Aleutian Chain”
Lauren Rosenthal
KUCB-FM

Spot News Reporting

1st place
“Oso Mudslide Witness”
Phyllis Fletcher and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

2nd place
“Ferguson Protests in Seattle”
Liz Jones and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

3rd place
“Seattle Pacific University Responds to Campus Shooting”
Carolyn Adolph and Carol Smith
KUOW-FM Seattle

Television, Small, Markets 121 to 210

Feature News Reporting

1st place
“At a Loss for Herds”
Kuba Wuls and Garrett Turner
KTUU-TV

2nd place
“NW Stories – Sheriff Gill Gilbertson”
Sutton Raphael
OR Media, University of School of Journalism and Communication

3rd place
“The Healing House”
Dan Carpenter
KTUU-TV

General News Reporting

1st place
“The Road to King Cove”
Kuba Wuls and Blake Essig
KTUU-TV

2nd place
“Alaska State Troopers Killed”
Dan Carpenter
KTUU-TV

3rd place
“Drug Problem at Skate Park”
Frances Watson
Sinclair Broadcast Group

Investigative Reporting

1st place
“Worker Sick from Nuclear Waste Spill”
Jane Sander
KNDU

2nd place
“Sick Nuclear Waste Worker Compensation”
Jane Sander
KNDU

3rd place
“Fire Remains Unsolved”
Gina Lazara
Sinclair Broadcast Group

Live Breaking News Coverage

1st place
“Funny River Wildfire”
Kuba Wuls, Lacie Grosvold, Adam Pinsker and Ray Schultz
KTUU-TV

2nd place
“Launch Fire Evacuation”
Rob Scott
KDRV

Sports Reporting

1st place
“Saints Fan ‘Behind Enemy Lines’”
Kevin Uretsky and Mark Harper
KAPP/KVEW TV

2nd place
“College Guard Dribbles Through Loss”
Derek Opina
ABC/FOX Montana

3rd place
“Quarterback Faces Life-changing Injury”
Davis Wahlman
Sinclair Broadcast Group

Video Photography (Feature or News)

1st place
Kuba Wuls
KTUU-TV

2nd place
“The Healing House”
Dan Carpenter
KTUU-TV

3rd place
“Finding Forget-me-nots”
Dan Carpenter
KTUU-TV

Television, Large Markets, 1 to 120

General News Reporting

1st place
“The Secret Olympic Attraction”
Chris Daniels and Jeff Christian
KING TV

2nd place
“Sage Grouse”
Vince Patton, Todd Sonflieth, Lisa Suinn Kallem and Michael Bendixen
Oregon Public Broadcasting

3rd place
“The Anarchists of Home”
Tom Layson
KBTC

Special Report/Documentary

1st place
“Mustangs of Oregon”
Staff
Oregon Public Broadcasting

2nd place
“Luther Cressman, Quest for First People”
Kami Horton, Lisa Kallem and Greg Bond
Oregon Public Broadcasting

3rd place
“State of Jefferson”
Kami Horton, Lisa Kallem and Greg Bond
Oregon Public Broadcasting

 

Reg. 10 contest deadline extended to Feb. 18

The deadline for the 2014 Northwest SPJ Excellence in Journalism Contest has been extended to Wed., Feb. 18, 2015 at 6 p.m. Pacific time. Visit the Region 10 contest website for more information, including contest rules and to submit your entries.

Have questions? Click here to email the contest team.

Thank you and good luck!

 

2014 NW Excellence in Journalism Contest: entries due Feb. 12

The 2014 SPJ Northwest Excellence in Journalism Contest has officially launched, honoring work published or produced in 2014 within SPJ’s Region 10 (Alaska, Oregon, Washington, Idaho and Montana). Submissions are due February 12, 2015.

We’ve made some significant changes to the contest this year, including:

  • We no longer have a separate “Online” category because the Internet has become an integral part of what we all do. Daily print and online media is now judged together in a merged category called “Daily Print and Online.”
  • We have combined all photos, cartoons, graphics and videos (except television) in a “Visuals” category.
  • Television is still divided by market size, but print entries are  now divided by newsroom size into three groups: small (staff of 15 or fewer), medium (between 16 and 50) and large staff (51 or more).

You can learn more about the contest and submit your entries online here.

Have questions? Contact Pia Hallenberg, Regional Director, via email here.

We look forward to receiving your entries!

 

 

And the weekly winners are:

Well, for a while there it seemed like it wasn’t going to happen – but here they finally are, the last batch of alternative news weekly award winners in this year’s Region 10 contest. Certificates and trophies will be ordered right away and they will be mailed directly to winners.

I’m terribly sorry that it’s taken so long to get here and I know I’ve upset people with the unreasonably long wait for these results. Please allow me to explain a few things:

The man in my life was diagnosed with prostate cancer very soon after we launched the contest. What was supposed to have been a quick outpatient surgery turned into a five-day hospital stay and an excruciatingly complicated and long recovery process that featured me as the full-time caregiver.

The cancer diagnosis unfortunately coincided with my first term as contest manager as well as the retirement of our trusted contest coordinator. This proved a disastrous trinity and exposed a flaw in our contest system: we don’t have a backup plan – there was nobody I could hand the reins to.

I am sure some of you question my commitment to the contest and to SPJ, and there may not be much I can do about that, except to tell you that I spent hundreds of hours trying to pull this off and I’m truly sorry I’ve let you down.

I couldn’t have finished the job without the help of SPJ President Dana Neuts and exceptional HQ chapter coordinator Tara Puckey.

And guys, when your doctor says it’s time to check your PSA just do it – a cancer diagnosis is tough enough to deal when it doesn’t surprise you. Pia 

 

 WEEKLY WINNERS: 

 

D4 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Government and Political Reporting

First Place – Evolution of Food – Lisa Waananen & Deanna Pan, Pacific Northwest Inlander

Second Place – Goofus and Gallant Go To City Hall – Aaron Mesh, Willamette Week

Third Place – Ire of the Tiger: the Legacy of Wayne Morse – Camilla Mortensen, Eugene Weekly

 

D5 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Environment and Science Reporting

First Place – Climate is the Disaster – Camilla Mortensen, Eugene Weekly

Second Place – Silence of the Hives – Deanna Pan, Pacific Northwest Inlander

Third Place – The GMO Apple the Industry Hates – Nina Shapiro, Seattle Weekly

 

D7 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Social Issues Reporting

First Place – The Cake Wars – Martin Cizmar, Willamette Week

Second Place – The Real World Portland – Pete Cottell, Willamette Week

Third Place – Down to the bones – Jessica Mayrer, Missoula Independent

 

D9 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Arts Reporting

First Place – Last of the Sad Bastards – Matthew Singer, Willamette Week

Second Place – In Search of the Mystics – Kelton Sears, Seattle Weekly

Third Place – What’s so funny about the 1491s? – Jamie Rogers, Missoula Independent

 

D10 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Lifestyles Reporting

First Place – Killing Me Softly – Matthew Korfhage, Willamette Week

Second Place – Shoot to thrill – Erika Fredrickson, Missoula Independent

Third Place – How We Got Here – Lisa Waananen, Pacific Northwest Inlander

 

D11 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Personalities Reporting

First Place – The Gasman’s New Game – Matt Driscoll, Seattle Weekly

Second Place – More than just the money – Jason Cruz, Northwest Asian Weekly

Third Place – Freedom From the Line – Dameon Pesanti, Missoula Independent

 

D12 – Alternative Weeklies (10,000+ circ.) – Critiques & Reviews

First Place – The Wristbandification of Classical Music – Gavin Borchert, Seattle Weekly

Second Place – Hangover Mad Libs – Matthew Singer, Willamette Week

Third Place – Visual Arts: Buster Simpson at the Frye – Brian Miller, Seattle Weekly

And the Region 10 contest is live

Whew – it’s been a bit of a steep learning curve here, but we should be good to go. To enter the 2013 SPJ Region 10 Excellence in Journalism contest please visit http://www.reg10spjcontest.com

The categories and entry prices are the same as last year. The deadline is February 19 – please meet the deadline. Please.
Some of you have a three-day weekend coming up and the stuff you are submitting was already published – please don’t procrastinate.

We have a new contest coordinator. Her name is Lorna Walsh and she is a communications professional here in Spokane. She was one of a handful of people who were interested in the job, and we are looking forward to working with her.
For now, your best contact for contest questions is Regional Director Pia Hallenberg – reach her at piah@spokesman.com

We received more than 2,000 entries last year and are excited to see what you will be sending us this year. Remember, only entries published and broadcast in 2013 are eligible.

Connect

Twitter Facebook Google Plus RSS Instagram Pinterest Pinterest LinkedIn


© Society of Professional Journalists. All rights reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center, 3909 N. Meridian St., Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789 | Contact SPJ Headquarters | Employment Opportunities | Advertise with SPJ