Pacific Northwest Excellence in Journalism 2020 winners

Congratulations to those who won awards in this year’s contest, as well as those who entered.

WRITING, PHOTO & DESIGN

LARGE NEWSROOMS

ARTS, ENTERTAINMENT AND LIFESTYLES

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Art Space”

Amy Wang — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Billy Rancher”

Doug Perry — The Oregonian/OregonLive

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“South Lake Union crane collapse kills 4”

Staff — The Seattle Times

Runner Up

“Spokane climber Jess Roskelley missing and presumed killed by avalanche in Canadian Rockies; David Lama, Hansjorg Auer also presumed dead”

Eli Francovich — The Spokesman-Review

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Amazon Squeezes Merchants”

Spencer Soper, Ben Brody — Bloomberg News

COLUMN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

Column 1, Column 2, Column 3

Shawn Vestal — The Spokesman-Review

Runner Up

Column 1, Column 2, Column 3

Naomi Ishisaka — The Seattle Times

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“No Mercy”

Noelle Crombie, Kale Williams, Beth Nakamura, Dave Killen— The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Homelessness”

Molly Harbarger — The Oregonian/OregonLive

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Fleeing Justice”

Shane Dixon Kavanaugh — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“Prison Doctor and Deaths”

Jim Brunner — The Seattle Times

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Leaving her mark: Native high schooler uses state track meet to raise awareness for missing and murdered women”

Megan Rowe — The Spokesman-Review

Runner Up

“Immigration policy”

Naomi Ishisaka — The Seattle Times

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“UW finds star athlete’s sexual assault allegation credible, but athletic executive quietly moved on”

Asia Fields — The Seattle Times

Runner Up

“Reading Instruction in Washington State”

Katherine Long — The Seattle Times

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/OregonLive

Runner Up

“A Western Alaska village, long threatened by erosion and flooding, begins to relocate”

Marc Lester — Anchorage Daily News

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“A Tiger With a Toothache”

Alan Berner — Seattle Times

Runner Up

“On Parade”

Kathy Plonka — Spokesman Review 

FEATURE, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“No Return: the Final Voyage of the Destination”

Hal Bernton — Seattle Times

Runner Up

“Multiple Women Recall Sexual Misconduct and Perceived Retaliation by Gordon Sondland“

Julia Silverman, Fiona McCann, Portland Monthly staff — ProPublica staff

FEATURE, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“30 years after the Paddle to Seattle, Tribal Canoe Journeys represent healing and revival”

Crystal Paul — Seattle Times

Runner Up

“Seattle’s last buffalo soldier, 98, doesn’t want black regiments’ history to ‘fade out’”

Crystal Paul — Seattle Times

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Boeing 737 Max”

Lindsey Wasson — Reuters

Runner Up

“Bridge Bandit”

Greg Gilbert — Seattle Times

GRAPHICS & ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“The Moon Landing: 50 Years Later

Mark Nowlin, Jennifer Luxton — Seattle Times

Runner Up

“Gabriel Campanario illustration portfolio”

Gabriel Campanario — Seattle Times

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Homeless with HIV”

Molly Harbarger — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“It’s Alive”

Sandi Doughton — Seattle Times

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Cancer Cloud”

Brad Schmidt — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“Project Homeless”

Vianna Davila, Sydney Brownstone, Scott Greenstone, Jonathan Martin — Seattle Times

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Lawless”

Kyle Hopkins — Anchorage Daily News

Runner Up

“No Mercy”

Noelle Crombie, Kale Williams, Beth Nakamura, Dave Killen — The Oregonian/Oregon Live

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Beyond the Border”

Corinne Chin, Erika Schultz, Nina Shapiro, Tyrone Beason — Seattle Times

Runner Up

“Her Story: Our Story”

Seattle Times staff — Seattle Times

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Life After a Hate Crime: the Recovery of DaShawn Horne”

Megan Farmer — KUOW

Runner Up

“The Highline Bears”

Alan Berner — Seattle Times

PHOTO PORTFOLIO

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Beyond the Border”

Erika Schultz — Seattle Times

Runner Up

Megan Farmer — KUOW

POLITICS & GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money” 

Rob Davis — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

“Fight for Legislative Records”

Rachel La Corte — Associated Press

PORTRAIT PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Armed and Ready”

Dan Pelle — The Spokesman-Review

Runner Up

“Curator of Birds”

Alan Berner — Seattle Times

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Hostile Waters: Orcas in Perile”

Frank Mina — Seattle Times

Runner Up

“The Shot”

Ralph Water — The Spokesman-Review

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Polluted By Money”

Rob Davis — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

“How Cost Cutting Brought Boeing to the Brink and Cost 346 Lives”

Peter Robinson, Julie Johnson — Bloomberg/Bloomberg Businessweek

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Gobbled Up”

Tyler Tjomsland — The Spokesman-Review

Runner Up

“Bouncing Back”

Dan Pelle — The Spokesman Review

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

Column 1, Column 2, Column 3

John Canzano — The Oregonian/Oregon Live

Runner Up

Column 1, Column 2, Column 3

John Blanchette — The Spokesman-Review

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Faatui Tuitele Left Home But It Never Left Him”

Mike Vorel

Runner Up

“The Shot”

John Blanchette — The Spokesman-Review 

SPORT FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Eyes of a Swimmer”

Greg Gilbert — The Seattle Times

Runner Up

“Joshua Bessex -sports feature”

Joshua Bessex — The News Tribune

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Adidas”

Brad Schmidt, Jeff Manning — The Oregonian/ Oregon Live

Runner Up

“The Rise and Fall of a King (The Complicated Legacy of Felix Hernandez”

Corey Brock — The Athletic

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Crane Collapse”

Lindsey Wasson — Reuters

Runner Up

“Standing in Honor”

Kathy Plonka — The Spokesman-Review

TECHNOLOGY REPORTING

Writing, Photo & Design, Large Newsroom

First Place

“Convoy, the ‘Uber’ for Trucking Tries to Navigate Some Uber-Scale Problems”

Dina Bass — Bloomberg News

Runner Up

“Amazon Squeezes Merchants”

Spencer Soper, Ben Brody — Bloomberg News

MEDIUM NEWSROOMS

GENERAL EXCELLENCE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

The Daily Herald of Everett

Runner Up

The Columbian

ARTS, ENTERTAINMENT & LIFESTYLES REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Life for Dead Poets: Bend Painter Addresses Suicide in New Exhbit”

David Jasper — The Bulletin

Runner Up

“Revolution is a Marathon”

Shannon Gormely — Willamette Week

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“1 dead, 2 wounded in shooting: Trauma specialists’ training put to test; Shooting timeline”

Jessica Prokop, Calley Hair, Kaitlin Gillespie, Jack Heffernan — The Columbian 

Runner Up

“WA Rep. Matt Shea engaged in ‘domestic terrorism,’ helped plan Matheus standoff, investigation finds”

Melissa Santos — Crosscut

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Coffee roasters ‘piece of history’ in Yacolt”

Will Campbell — The Columbian

Runner Up

“Vigor Selects Vancouver/ Series

Alan Brettman — The Columbian 

COLUMN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Race & Place”

Glenn Nelson, Crosscut

Runner Up

“Working in Clark County column”

Lyndsey Hewitt — The Columbian

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“On the Margins”

David Kroman — Crosscut

Runner Up

“Love and rage”

Christian Hill — The Register-Guard

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The trial of William Talbot II”

Caleb Hutton — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“Living with a label”

Chelsea Deffenbacher — The Register-Guard

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Historic Black Panther newspapers find a home in the Central District”

Margo Vansynghel — Crosscut

Runner Up

“VPS Student Discipline Series”

Kaitlin Gillespie — The Columbian

EDITORIAL & COMMENTARY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Race and Equity” 

Glenn Nelson — Crosscut

Runner Up

“Editorials”

Gary Nelson — Medford Mail Tribune 

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Face cuts, Seattle school librarians fight to save their budget”

Liz Brazile, Matt M. McKnight — Crosscut

Runner Up

“It gives us hope: Why Yakima County families choose homeschooling — and what it looks like”

Janelle Retka — Yakima Herald-Republic

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Chronicling the last years of a North Cascades glacier”

Zachariah Bryan — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“Challenging the ‘new normal’ in the wildfire-ravaged Methow Valley

Manola Secaira — Crosscut

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Razor Clamming”

Dorothy Edwards — Crosscut

Runner Up

“A family in costume”

Olivia Vanni — The Daily Herald of Everett

FEATURE WRITING, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“For Vancouver man, every day is a chance to make a difference”

Wyatt Stayner — The Columbian

Runner Up

“The Road to Ruin”

Kaylee Tornay — Medford Mail Tribune

FEATURE WRITING, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The monks of white salmon”

Patty Hastings — The Columbian

Runner Up

“The Unlikely Style Icon Teaching Older Women to be Fashion Rebels”

Celeste Hamilton Dennis — Narratively

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“River Walk”

Amanda Ray — Yakima Herald-Republic

Runner Up

“Delivering in the Snow”

Matt McKnight — Crosscut

GRAPHICS & ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Romana Wood — The Columbian

Runner Up

Rick Vodicka — Willamette Week

HEADLINE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Headline Writing Brandon Sawyer”

Brandon Sawyer — Portland Business Journal

Runner Up

“Top Headlines”

Robert Galvin — Medford Mail Tribune

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“There are effective HIV Treatments: Why are people still dying of AIDS?”

Markian Hawryluk — Bend Bulletin

Runner Up

“Alt-Vaxx”

Rachel Monahan — Willamette Week

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“‘Heartbreaking’: Seattle’s homeless are getting sicker and shelters are struggling to keep up”

David Kroman — Crosscut

Runner Up

“Recent evictions, police activity could end decades of homeless camps in Wallace Marine Park”

Connor Radnovich, Jonathan Bach — Statesman Journal

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Troubled kids, troubled system”

Lucy Thompkins, Seaborn Larson, Cameron Evans, Gwen Florio — Missoulian 

Runner Up

“Serial rapists targeted women on Aurora, this woman got justice”

Kate Walters, Isolde Rafferty — KUOW

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Running with the dogs”

Mark Freeman, Ryan Pfeil — Medford Mail Tribune

Runner Up

“WA farmers and laborers are struggling under the H-2A guest worker program — and it may get worse”

Lilly Fowler, Jen Dev — Crosscut

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Still Fighting”

Tommy Martino — Missoulian

Runner Up

“A day in the life of Maya Reddy, 16-year-old competitive archer”

Dana Sparks — The Register-Guard

PHOTO PORTFOLIO

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Nathan Howard — The Columbian

Runner Up

Joshua Bessex — The News Tribune

POLITICS AND GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“WA foster kids sent to out-of-state group homes with checkered records”

Allegra Abramo — InvestigateWest

Runner Up

“County’s public records policy ‘invites potential abuse,’ state advocate says”

Shaun Hall — Grants Pass Daily Courier

PORTRAIT PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Miss Montana Pilot”

Sara Diggins — Missoulian

Runner Up

“Tom Hansen”

Dorothy Edwards — Crosscut

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

Jacie Landeros — The Daily Herald of Everett

Runner Up

Jessica Abell — Missoulian

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Education and the path to prosperity”

Keila Szpaller, Cameron Evans — Missoulian

Runner Up

“Flores Family Series”

Jessica Prokop — The Columbian

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Seahawks vs. Rams”

Evan Abell — Yakima Herald-Republic

Runner Up

“Zillah-Granger”

Evan Abell — Yakima Herald-Republic

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Sports & Culture”

Glenn Nelson — Crosscut

Runner Up

“Bill Speltz’s sports columns”

Bill Speltz — Missoulian

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Rally from Despair”

Meg Wochnick — The Columbian

Runner Up

“South Salem runner helps special needs teammate finish his first cross country race”

Pete Martini, Anna Reed — Statesman Journal

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“The growing trend of sport specialization: Is it worth it?”

Cameron Van Til — The Daily Herald of Everett

Runner Up

“An 18-year-old’s path to announcing pro baseball”

Cameron Van Til — The Daily Herald of Everett

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Medium Newsroom

First Place

“Scene of a Shooting”

Matt McKnight — Crosscut

Runner Up

“Fire line”

Jamie Lusch — Medford Mail Tribune

TECHNOLOGY REPORTING

First Place

“Inside Portland’s Use of Controversial Mobile Location Tech from Google Sibling”

Kate Kaye — Geekwire and RedTail

Runner Up

“The world’s first commercial electric aircraft could take off in the PNW”

Beatriz Costa Lima, Jen Dev, Sarah Hoffman — Crosscut

SMALL NEWSROOMS

GENERAL EXCELLENCE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place 

“The B-Town (Burien) Blog”

Scott Schaefer, Michael Brunk, Shane Griffiths, Theresa Schaefer — South King Media

Runner Up

News-Times

ARTS, ENTERTAINMENT AND LIFESTYLES REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Don’t Fear the Reaper”

Rick Levin — Eugene Weekly

Runner Up

“Women in Music section”

Samantha Wohlfeil, Nathan Weinbender, Dan Nailen — The Inlander

BREAKING NEWS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Sunnyland principal murdered, remembered”

Denver Pratt — The Bellingham Herald

Runner Up

“Salem’s economy takes a jolt as 1,000 jobs disappear with NORPAC collapse”

Staff — Salem Reporter

BUSINESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Nike’s Global Tax Paradise”

Matthew Kish — Portland Business Journal

Runner Up

“Unions: Growing gap between ‘haves’ and ‘have nots’ driving strike activity”

Mallory Gruben — The Daily News

COLUMN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Director’s Desk”

Kaia Sand — Street Roots

Runner Up

“Racial Justice Collection”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Zenobia Jeffries Warfield — YES! Media

COMPREHENSIVE COVERAGE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Port of Astoria reboots”

Edward Stratton — The Astorian

Runner Up

“Oregon Foster Care Crisis Coverage”

Libby Dowsett-Freelance, Joanne Zuhl – Street Roots

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Driving While Indian”

Jason Buch, Joy Borkholder — InvestigateWest

Runner Up

“The Broken System”

Gina Scalpone, Emily Goodykoontz — Eugene Weekly

DIVERSITY REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Finding space in the “whitest city” in America”

Malia Spencer — Portland Business Journal

Runner Up

“Alaska Native language groups convene to translate census materials”

Tripp Crouse — KNBA

EDITORIAL AND COMMENTARY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Editorial Writing”

Street Roots Editorial Board — Street Roots

Runner Up

“3 Stories in Data”

Tracy Matsue Loeffelholz, Lornet Turnbull, Erin Sagen, Miles Schneiderman — YES! Magazine

EDUCATION REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Salem-Keizer teachers face repeated injuries at the hands of students, documents show”

Rachel Alexander — Salem Reporter

Runner Up

“20 Feet Away: He wasn’t the next school shooter but what if he had been?”

Caitlyn May — Albany Democrat-Herald

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“National Bison Range Investigation”

Patrick Reilly — Missoulian

Runner Up

“Coming Down the Pipe: Saving Washington’s Salmon May Require Replacing Tens of Thousands of Culverts, and Nobody Knows Where the Money Will Come From”

Alex Brown — The Chronicle

FEATURE PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Dragland Empire”

Young Kwak — The Inlander

Runner Up

“Fall on the Road to Mount Rainier”

Jared Wenzelburger — The Chronicle

FEATURE WRITING, HARD NEWS

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Homeless outreach program REACH asks to change its relationship with the city’s Navigation Team”

Ashley Archibald — Real Change

Runner Up

“Family reunites, offers hope for others battling addiction”

Laura Guido — Whidbey News-Times

FEATURE WRITING, SOFT NEWS

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“One valley too far:’ How 110 soldiers survived the Mount St. Helens eruption”

Alex Bruell — The Daily News

Runner Up

“We’re still here: Art exhibit shows creativity flourishes in those living with dementia”

Lisa Edge — Real Change

GENERAL NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Hundreds ‘Back the Blue’ at R.A. Long Park for DeRosier family”

Courtney Talak — The Daily News

Runner Up

“Welcome Home Daddy”

Meegan M. Reid — Kitsap Sun

GRAPHICS AND ILLUSTRATION

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

Entry 1, Entry 2

Enkhbayar Munkh-Erdene — YES! Magazine

Runner Up

Jon Williams — Real Change

HEALTH AND SCIENCE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Century after Spanish flu ‘nightmare,’ pandemic remains concern”

Kyle Odegard — Albany Democrat-Herald

Runner Up

“The Core Elements”

Chey Scott — The Inlander

HOUSING AND HOMELESSNESS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Homeless Solutions Series”

Taylor Perse, Morgan Theophil — Eugene Weekly

Runner Up

“Portland Street Response”

Emily Green — Street Roots

INVESTIGATIVE REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Pierce County Medical Examiner”

Kari Plog, Will James — KNKX

Runner Up

“Smith builds moneyed empire”

Les Zaitz, Pat Caldwell, Kristine de Leon — Malheur Enterprise

MULTIMEDIA STORYTELLING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Making sense of the 2019 Montana Legislature with data visualization and news apps”

Eric Dietrich — Montana Free Press

Runner Up

“I Am a Future Ancestor: An Indigenous Perspective on Healing”

Josue Rivas, Tracy Matsue Loeffelholz — YES! Magazine

PHOTO ESSAY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Pearl Harbor U.S. Navy Musician Francis E. Dick returns home, honored with funeral”

Courtney Talak — The Daily News

Runner Up

“Life, Death and Dignity”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Wes Sauer — Real Change

POLITICS AND GOVERNMENT REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Smith builds moneyed empire”

Les Zaitz, Pat Caldwell, Kristine de Leon — Malheur Enterprise

Runner Up

“Oregon cannabis tax: Aiming low”

Pete Danko — Portland Business Journal

PRINT PAGE DESIGN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

Briana Finney — Portland Business Journal

Runner Up

Derek Harrison — The Inlander

REPORTING SERIES

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“NINE INTO SIX: In one place, Salem Reporter’s 5-part series on challenges of local schools”

Rachel Alexander — Salem Reporter

Runner Up

“Life, Death and Dignity”

Ashley Archibald — Real Change

SPORTS ACTION PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Carson Littlepage is stripped of the ball by Thackery”

Ellen Morris Bishop — Wallowa County Chieftain

Runner Up

“Max Borghi: Houston, we have lift off”

Whittney Thornton — Cougfan.com

SPORTS COLUMN

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“The Lobster Dives Deep on WSU”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Marshall Lobbestael — Cougfan.com

Runner Up

“Inside Coug Nation with Barry Bolton”

Entry 1, Entry 2, Entry 3

Barry Bolton — Cougfan.com 

SPORTS FEATURE

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Can the People Wanting to Bring Major League Baseball to Portland Succeed Where Others Have Failed?”

Sports Feature — Robert Ham

Runner Up

“Heart and soul: Strength coach Tyson Brown is WSU’s secret weapon”

Barry Bolton — Cougfan.com

SPORTS REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Participation numbers falling for many schools in Oregon”

Jarrid Denney — Corvallis Gazette-Times

Runner Up

“Emotions flow after monumental SK win”

Jeff Graham — Kitsap Sun

SPOT NEWS PHOTOGRAPHY

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Fatal Centralia House Fire”

Jared Wenzelburger — The Chronicle

Runner Up

“Family loses Warrenton home to fire”

Hailey Hoffman — The Astorian

TECHNOLOGY REPORTING

Writing, Photo & Design, Small Newsroom

First Place

“Beach may be best way to prepare for the worst”

Cindy Yingst, Peggy Yingst – The Columbia Press

Runner Up

“Drones could help farmers inspect crops from above”

Jacqueline Allison — Skagit Valley Herald

MAGAZINES

ARTS AND ENTERTAINMENT REPORTING

Magazines

First Place

“The Secrets of Mount Rainier”

Allison Williams — Seattle Met

Runner Up

“Winter Fun”

Allison Williams — Seattle Met

BUSINESS AND ECONOMICS REPORTING

Magazines

First Place

“The Battle of Seattle”

Tony Dear & Brian Beaky — Cascade Golfer magazine

Runner Up

“Checking Out: Amazon, Microsoft, and the Future of Automated Grocery”

Stefan Milne — Seattle Met

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Magazines

First Place

“Losing Lake Coeur d’Alene”

Emily Benson — High Country News

Runner Up

“The Octopus from Outer Space”

James Ross Gardner — Seattle Met

FOOD AND RESTAURANTS REPORTING

Magazines

First Place

“Chef of the Year”

Andi Prewitt — Willamette Week

Runner Up

“Seattle’s New Restaurant Rush”

Allecia Vermillion, Rosin Saez — Seattle Met

INVESTIGATIVE REPORTING

Magazines

First Place

“Women Erased”

Hayat Norimine — Seattle Met

Runner Up

“To Fix Its Housing Crunch, One U.S. City Takes Aim at the Single-Family Home”

Noah Buhayar — Bloomberg Businessweek

PERSONAL PROFILE

Magazines

First Place

“Women to Watch”

Shelby Rowe Moyer — South Sound Magazine

Runner Up

“Tell Us Something Storytelling Event: Marc Moss”

Reilly Neill — Montana Press Monthly

PHOTOGRAPHY

Magazines

First Place

“Sun’s Out, Suds Out”

Brian Breneman, Michael Novak — Portland Monthly

Runner Up

“Krushing It”

Holly Andres, Eden Dawn — Portland Monthly

PRINT PAGE DESIGN 

Magazines

First Place

“Climate Change in Glacier Park”

Reilly Neill — Montana Press Monthly

Runner Up

“The Secrets of Mount Rainier, Seattle’s New Restaurant Rush, Summer by Boat”

Jane Sherman — Seattle Met

TECHNOLOGY REPORTING

Magazines

First Place

“The Most Valuable Company (for Now) Is Having a Nadellaissance”

Austin Carr, Dina Bass — Bloomberg Businessweek

Runner Up

“Checking Out: Amazon, Microsoft, and the Future of Automated Grocery”

Stefan Milne — Seattle Met

AUDIO

LARGE NEWSROOMS

CRIME AND JUSTICE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“She called 911 and said she was suicidal. Then she was charged with a crime”

Patricia Murphy, Liz Jones — KUOW

Runner Up

“Urge to Kill”

Ashley Korslien, Zachary Carver, Mila Mimica, Destiny Johnson — KGW

DIVERSITY REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place 

Abrupt retirement of African American captain highlights lack of diversity in state patrol”

Austin Jenkins — Northwest News Network

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“Got time? You can avoid ‘flygskam’ (Swedish for flight shame)”  

John Ryan, Liz Jones — KUOW 

Runner Up

“Seattle is really good at recycling. Maybe a little too good”

Anna Boiko-Weyrauch, Gil Aegerter — KUOW 

FEATURE REPORTING, HARD NEWS

Audio, Large Newsroom

First Place

“The Roots Of An Oregon Farm Bankruptcy”

Kate Davidson — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“As Amazon Gets Bigger, Sellers Feel the Squeeze”

Spencer Soper, Brad Stone — Bloomberg News

FEATURE REPORTING, SOFT NEWS

Audio, Large Newsroom

First Place

“Chasing Horses”

Emily Cureton — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“It’s carpool karaoke (and free Tylenol) with this Seattle night driver”

Casey Martin, Liz Jones — KUOW

GOVERNMENT AND POLITICS REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“A toilet is your face.’ Seattle ponders the perfect public pissoir”

Anna Boiko-Weyrauch, Gil Aegerter — KUOW

Runner Up 

“Pop In Your Headphones, Oregon Lawmakers Have Discovered Podcasting”

Dirk VanderHart — Oregon Public Broadcasting

HEATH AND SCIENCE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place 

“Lasting Impact”

Sergio Olmos, Emily Harris, Lee van der Voo, Investigate West, Pamplin Media Group, Reveal from The Center for Investigative Reporting

Runner Up

“Russian social media fuels vaccine anxiety as measles spreads in Washington state”

David Hyde, Gil Aegerter — KUOW

INVESTIGATIVE REPORTING

Audio, Large Newsroom

First Place

“Booked And Buried: Pacific Northwest’s Mounting Jail Death Toll”

Conrad Wilson, Austin Jenkins, Tony Schick, Ryan Haas — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“White kids usually get the most recess in Seattle. Black kids, the least”

Ann Dornfeld, Liz Jones — KUOW

REPORTING SERIES

Audio, Large Newsroom

First Place

“Urge to Kill”

Ashley Korslien, Zachary Carver, Mila Mimica, Destiny Johnson — KGW

Runner Up

“Bundyville: The Remnant”

Leah Sottile, Ryan Haas — Oregon Public Broadcasting

SMALL NEWSROOMS

DIVERSITY REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place 

“We Out Here: From Chicago to Sumpter, Oregon with Portia Mittons”

Tiara Darnell — Independent Producer

Runner Up

“Oppressed By Wildfire”

April Ehrlich — Jefferson Public Radio

ENVIRONMENT AND NATURAL DISASTER REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place

“In rural Alaska, school districts deal with a legacy of unaddressed contamination”

Rashah McChesney — KTOO

Runner Up

“The McKenzie: A Resilient River”

Rachael McDonald — KLCC

FEATURE REPORTING, HARD NEWS

Audio, Small Newsroom

First Place

“Oregon Lawmakers Consider Expansion of Oregon’s Death with Dignity Law”

Chris Lehman — KLCC

Runner Up

“He just wanted to be remembered.’ Friends, family share memories of magnetic local boxer”

Posey Gruener — KNKX

FEATURE REPORTING, SOFT NEWS

Audio, Small Newsroom

First Place

“The Northwest’s Star Wars Church”

Dyer Oxley — NW NERD Podcast

Runner Up

“Seattle man connects with his homeless neighbors, one toilet at a time”

Gabriel Spitzer — KNKX

HEALTH & SCIENCE REPORTING

Audio, Small Newsroom

First Place

“Finding Fixes: Preventing Youth Addiction”

Anna Boiko-Weyrauch, Nicolle Galteland, Alisa Barba, Finding Fixes and InvestigateWest

Runner Up

“For Rogue Valley Seniors Needing Mental Health Treatment, Medicare Offers Little Help” 

Erik Neumann — Jefferson Public Radio

REPORTING SERIES

Audio, Small Newsroom

First Place

“Finding Fixes: Season Two” 

Anna Boiko-Weyrauch, Nicolle Galteland, Alisa Barba, Finding Fixes and InvestigateWest

Runner Up

“Cruise Town”

Jennifer Pemberton & KTOO News Staff

VIDEO

LARGE NEWSROOMS

FEATURE, HARD NEWS 

Video, Large Newsroom

First Place

“‘Give me five coffins’: Seeking asylum at the border”

Corinne Chin — The Seattle Times

Runner Up 

“Suffering Silently”

Beth Verge — KTUU

FEATURE, SOFT NEWS

Video, Large Newsroom

First Place

“12 brothers they never had”

Beth Verge — KTUU

Runner Up

“Coffin Cruisers”

Samantha Swindler — The Oregonian/OregonLive

GENERAL ASSIGNMENT

Video, Large Newsroom

First Place

“A Distant Refuge: Rohingya Genocide Survivors In Portland”

Arya Surowidjojo, MacGregor Campbell, Stephani Gordon, Jan Boyd — Oregon Public Broadcasting

Runner Up

“How much is a life worth?”

Lauren Frohne — The Seattle Times

GENERAL ASSIGNMENT, WITHIN 24 HOURS

Video, Large Newsroom

First Place

“A daughter’s disappearance, a father’s worst fears”

Jill Burke — KTUU

Runner Up

“Sounders Shake Video” 

Megan Murnane, Amy Moreno — KING 5 TV

INVESTIGATION 

Video, Large Newsroom

First Place

“29 Hours: A Crash, a 911 call… and the rescuers that never arrived”

Jill Burke, Eric Sowl, Kim Daehnke — KTUU

Runner Up

“An overburdened staff and Alaska’s most vulnerable children”

Jill Burke, Eric Sowl, Leah Schwartz — KTUU

REPORTING SERIES

Video, Large Newsroom

First Place

“Inside Woodlawn” 

Cristin Severance, Gene Cotton, John Tierney — KGW

Runner Up

“One Year Later: The Quake, the Aftermath, the Recovery”

Staff — KTUU

SPORTS REPORTING

Video, Large Newsroom

First Place

“Culver coach back on sidelines, thanks to transplant”

Max Goldwasser — KTVZ 

Runner Up

“Girls hockey is growing in Washington — and it isn’t dependent on boys programs anymore”

Beatriz Costa Lima — Crosscut

SMALL NEWSROOM

FEATURE, HARD NEWS

Video, Small Newsroom

First Place 

“Ending the Backlog”

Andrea Lutz, Paul Humphrey — KTVQ

Runner Up

“Deer Ridge inmates led beyond walls to forgiveness”

Max Goldwasser — KTVZ

FEATURE, SOFT NEWS 

Video, Small Newsroom

First Place

“Attack, Decay, Sustain, Release”

Tom Layson — KBTC-TV

Runner Up

“These searchers have dogged determination”

Max Goldwasser, Tyson Beauchemin — KTVZ

GENERAL ASSIGNMENT, NO TIME LIMIT

Video, Small Newsroom

First Place

“Deer Ridge Correctional Institution: Out of Darkness Walk”

Arielle Brumfield — KTVZ NewsChannel 21

Runner Up

“Montana’s ‘state of freight’”

Andrea Lutz, Brandon Sullivan — KTVQ

REPORTING SERIES

Video, Small Newsroom

First Place

“Urban Climate Change Adaptation Series”

Jesse Nichols — Grist

Runner Up

“Protecting Montana’s Firefighters”

Margaret DeMarco — KRTV


Defending the First Amendment and promoting open government are more crucial now than ever. Join SPJ's fight for the public’s right to know — either as an SPJ Supporter or a professional, student or retired journalist.


comments powered by Disqus

Connect

Twitter Facebook Google Plus RSS Instagram Pinterest Pinterest LinkedIn


© Society of Professional Journalists. All rights reserved. Legal

Society of Professional Journalists
Eugene S. Pulliam National Journalism Center, 3909 N. Meridian St., Indianapolis, IN 46208
317/927-8000 | Fax: 317/920-4789 | Contact SPJ Headquarters | Employment Opportunities | Advertise with SPJ